HIV ile yaşayan bireylerde Hepatit B aşılamasına karşı gelişen erken dönem immun yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of early immune response against Hepatitis B vaccination in individuals living with HIV
  1. Tez No: 870448
  2. Yazar: ESİN NAGİHAN BENLİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ SEVGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Human Immunodeficiency Virus (HIV) ile yaşayan kişiler bulaş yollarının benzer olması nedeniyle Hepatit B Virüsü (HBV) koenfeksiyonu riski altındadır. HIV ile yaşayan kişiler HBV ile enfekte olduklarında kronik hepatit B enfeksiyonuna ilerleme riski, karaciğer ilişkili mortalite ve morbidite HIV negatif kişilere kıyasla önemli ölçüde artmaktadır. HBV, aşılama ile önlenebilir bir enfeksiyon etkeni olup HBV aşı şeması Hepatit B'ye karşı bağışıklığı olmayan tüm HIV ile yaşayan bireylerde önerilmektedir. Bu çalışmada HIV ile yaşayan, HBV bağışıklığı olmayan kişilerde HBV aşılama sonrası gelişen immun yanıtın ve bu immun yanıtı etkileyen olası faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.11.2022- 31.12.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (S.B.Ü.) Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğine başvuran HIV ile yaşayan kişiler dahil edildi, retrospektif, gözlemsel bir çalışma gerçekleştirildi. 18 yaş üstü, CD4+ T lenfosit sayısı>200 hücre/μl olan, kronik hepatit B enfeksiyonu bulunmayan ve HBV'ye karşı bağışıklığı olmayan (HBsAg negatif, Anti HBs
Özet (Çeviri)
Objectives: Individuals living with Human Immunodeficiency Virus (HIV) are at risk of Hepatitis B Virus (HBV) coinfection due to similar routes of transmission. Compared to HIV-negative individuals, progression to chronic hepatitis B infection, liver-related mortality and morbidity risk significantly increase when individuals living with HIV become infected with HBV. HBV is a preventable infectious agent with vaccination so this vaccine is recommended for all individuals living with HIV who do not have immunity to Hepatitis B. This study aims to investigate the development of the immune response following HBV vaccination in individuals living with HIV who do not have HBV immunity and the potential factors affecting this immune response. Materials and Methods: Individuals living with HIV who presented to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Outpatient Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Health Sciences University (HSU), between 01.11.2022 and 31.12.2023, were included in the study, a retrospective, observational study was conducted. Standard-dose (20 mcg) HBV vaccination regimen was administered in three doses to individuals aged 18 years and older with CD4+ T lymphocyte count >200 cells/μl, without chronic hepatitis B infection, and without immunity to HBV (HBs Ag negative, Anti HBs