Tubal ektopik gebelik metotreksat tedavisinde başarıyı öngörmede 1. 4. ve 7. gün β-HCG değerlerinin ve değişimlerinin rolü
The role of day 1, 4 and 7 β-HCG values and changes in predicting success in metotreksat treatment of tubal ectopic pregnancy
- Tez No: 870449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KURU PEKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız tubal ektopik gebelik metotreksat tedavisinde başarıyı öngörmede 1. 4. Ve 7. Gün β-HCG değerlerinin ve değişimlerinin rolünü araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 2020 Ocak-2022 Aralık tarihleri arasında hastanemizde tubal ektopik gebelik ön tanısı ile Metotreksat(MTX) tedavisi uygulanan hastalardan, bu tedavinin 7. Gününden sonra cerrahi olarak ektopik gebeliğin sonlandırılmasına ihtiyaç duyulan kadınlar başarısız tedavi (vaka grubu) grubunu, tedavi sonrası takibi sorunsuz ( cerrahiye ihtiyaç duymadan tek doz metotreksat tedavisi ile ektopik gebeliği sonlandırılan kadınlar) bir şekilde tamamlananlar başarılı tedavi (kontrol) grubunu oluşturmuştur. Hastaların 1. 4. Ve 7. Gün β-HCG değerleri, sosyo-demografik özellikleri (yaş, kilo, boy, VKİ, sigara kullanımı, gebelik sayısı, doğum sayısı, abortus ve küretaj sayısı, ektopik gebelik öyküsü, ağrı şikayeti, ultrasonografi (USG) ve fizik muayene bulgularına bakılmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the role of 1st, 4th, and 7th day β- HCG values and changes in predicting the success of methotrexate treatment in tubal ectopic pregnancy. Materials and Methods: Between January 2020 and December 2022, a study was conducted at our hospital involving patients diagnosed with tubal ectopic pregnancy who received Methotrexate treatment. The study aimed to form a group of cases where surgical intervention was required to terminate the ectopic pregnancy after the 7th day of treatment (unsuccessful treatment group) and a control group consisting of women whose follow-up after treatment was uneventful (ectopic pregnancy terminated with a single dose of Methotrexate without the need for surgery). The study considered the socio-demographic characteristics of patients, including age, weight, height, BMI, smoking status, number of pregnancies, number of births, number of abortions and curettages, history of ectopic pregnancy, pain complaints, and findings from ultrasound and physical examinations. β-HCG values on the 1st, 4th, and 7th days were also evaluated.Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs.