Bir perinatal psikiyatri polikliniğinin iki yıllık verilerinin incelenmesi
A review of two-year data from a perinatal psychiatry outpatient clinic
  1. Tez No: 870468
  2. Yazar: ENES ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Türkiye'de bir eğitim ve araştırma hastanesinde perinatal döneme özgü ruh sağlığı hizmeti sunun bir polikliniğin olması ülkemiz için ilk ve tek, dünyada da sınırlı sayıda örnekten biridir ve SEAH'ta 2021 yılından beri devam etmektedir. Bu çalışmada perinatal psikiyatri polikliniğine başvuran hastaların sosyodemografik ve klinik verilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: 01.01.2021-31.03.2023 tarihleri arasında SEAH perinatal psikiyatri polikliniğine 314 kadının başvurduğu tespit edildi ve telefonla ulaşılması planlandı. 314 kadın hastanın 169'una çeşitli nedenlerle ulaşılamadı. Telefonla ulaşılan 145 kişinin 15'i çalışmaya katılmayı kabul etmedi. Çalışmaya katılmaya gönüllü 130 kadınla yüz yüze ve telefonla görüşme gerçekleştirildi. Katılımcıların tanılarını doğrulamak ve ek psikiyatrik hastalıkları değerlendirmek amacıyla DSM-5'e uyarlanmış SCID-1 görüşmesi yapıldı. Sosyodemografik veriler ve klinik özellikler hakkında bilgi edinmek amacı ile kapsamlı sosyodemografik veri formu uygulandı. Klinik veriler sosyodemografik ve klinik veri formuna işlendi. SPSS 25 programı kullanılarak edinilen veriler incelendi. BULGULAR: Tamamı kadın olan katılımcıların yaş ortalaması 32,31 olarak bulundu. Katılımcıların %42,3'ünün gebelik döneminde, %42,3'ünün doğum sonrası dönemde, %15,4'ünün gebeliğe hazırlık döneminde başvurduğu görüldü. En sık başvuru döneminin %25,4 ile birinci trimesterde olduğu görüldü. Katılımcıların %30,8'inin kronik tıbbi hastalığının olduğu, %26,2'sinin ruhsal travma öyküsünün olduğu görüldü. Gebelik döneminde en sık alınan tanının %34,1 ile depresyon olduğu, doğum sonrası en sık alınan tanının %53,6 ile depresyon olduğu ve %24,6'sının intihar düşündüğü görüldü. Gebeliklerin %40,7'si plansızdı ve istenmeyen gebelik oranı %33,1'di. Hastaların %19,5'inde gebelik döneminde komplikasyon görülmüştü. SONUÇ: Çalışmamızda perinatal psikiyatri polikliniğimize başvuran hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri incelenmiştir. Perinatal dönemdeki hastaların çoğunluğu lise ve üzeri eğitimli, kentte yaşayan kadınlardan oluşmaktadır. En sık görülen tanı depresyondur ve eşlik eden tıbbi hastalığı, travma öyküsü, gebelik komplikasyonu gibi zorlayıcı yaşam olayları yaşayan kadınların oranları yüksek görünmektedir. Bu çalışmanın bulguları; perinatal döneme özelleşmiş polikliniklerin öneminin yanı sıra multidisipliner çalışma, planlı gebeliklerin teşviki gibi gereksinimlerin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to evaluate the sociodemographic and clinical data of patients admitted to the only perinatal psychiatry outpatient clinic in Turkey. METHODS: Between 01.01.2021 and 31.03.2023, 314 women were admitted to SEAH perinatal psychiatry outpatient clinic and it was planned to contact them by telephone. Face-to-face and telephone interviews were conducted with 130 women who volunteered to participate in the study. The SCID-1 interview adapted to DSM-5 was conducted to assess comorbid psychiatric disorders. A comprehensive sociodemographic data form was applied to obtain information about sociodemographic data and clinical characteristics. Clinical data were entered into the sociodemographic and clinical data form. The data obtained were analyzed using SPSS 25 program. RESULTS: The mean age of the participants, was 32,31. 42,3% presented during pregnancy, 42.3% during the postpartum period, and 15,4% during pregnancy preparation. The most common presentation was in the first trimester with 25,4%. 30,8% had a history of chronic medical illness and 26,2% had a history of psychological trauma. The most common diagnosis during pregnancy was depression with 34,1%, and the most common postpartum diagnosis was depression with 53,6%. 19,5% had complications during pregnancy. CONCLUSION: The majority of the patients in the perinatal period were women with high school education and above, living in urban areas. The most common diagnosis is depression and the proportion of women experiencing challenging life events such as comorbid medical illness, history of trauma, and pregnancy complications seems to be high. The findings of this study underline the importance of outpatient clinics specialized in the perinatal period, as well as the need for multidisciplinary work and promotion of planned pregnancies