Maria Pawlikowska Jasnorzewska'nın son dönem edebi yaratıcılığı
The Last period poetry of Maria Pawlikowska Jasnorzewska
  1. Tez No: 87047
  2. Yazar: SEDA KÖYCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZETLER TÜRKÇE Polonya Edebiyatı'nda İki Dünya Savaşı Arası Dönem olarak adlandırılan edebî akımın en ünlü kadın şairi olan Maria Pawlikowska Jasnorzewska'mn bu dönem şiiri Polonya şiirinde yenilikçi olmuştur. Pawlikowska' nın İki Dünya Savaşı Arası Dönem Şiiri gerek içeriksel gerekse biçimsel anlamda orijinaldir. Aşk şiirine yeni bir soluk getirmiş olan şair, şiirlerinde erotik motifleri de cesurca kullanarak, kadının duygu dünyasının hem duygusal hem de fiziksel yönünü gözler önüne sermiştir. Şiirlerinde, aşk temasıyla birlikte doğa motiflerini de ustalıkla kullanarak, aynı zamanda bir doğa şairi olarak ün kazanmıştır. Şiirlerinin biçimsel anlamda getirdiği en büyük yenilik; minyatür şiiri keşfetmiş ve rubai formunu kullanmaya başlamış olmasıdır. Pawlikowska, duyguları en kısa ve en vurucu formda ifade etmeyi yeğlemiş ve bunu minyatür şiir ve rubai formunu kullanarak büyük bir ustalıkla başarmıştır. II. Dünya Savaşı şairin sanatçılığında bir dönüm noktası olmuştur. Pawlikowska, savaşın başlamasıyla birlikte kocasıyla vatanım terk etmiş ve İngiltere'de bir sürgün hayatı yaşamaya başlamıştır. Savaşı sürgünde yaşamanın getirdiği ağır koşullar altında, sanatçılığında bir değişim meydana gelmiştir. 192 iŞair bu dönem eserlerinde, önceki dönemde öncelikli olan aşk konusunu işlemeyi bırakmış, artık sadece savaşı ve onun getirdiği manevi yıkımları ifade etmeye başlamış, savaşa bir açıklama bulmaya çalışmıştır. Pawlikowska'nin Savaş Dönemi şiiri biçimsel anlamda da değişime uğramış, genellikle bir nükteyle son bulan minyatür şiirinin yerini rubai formu almıştır. Bu değişimler nedeniyle, Pawlikowska'nin Savaş Dönemi şiiri Polonyalı edebiyat eleştirmenlerince olumsuz yönde eleştirilmiş ve hak ettiği ilgiden mahrum bırakılmıştır. 193
Özet (Çeviri)
ingilizce Maria Pawlikowska Jasnorzewska was the most famous progressive woman poet of Polish literature in the period between the first and second world wars. Her poems belonging to this era were original both in contents and form. The poet who brought a new light to the poetry of romance, used erotic motives fearlessly and revealed the emotional world of the women physically and sentimentaly. In her poems, together with the touch of love, she used the motives of nature which gained her the repuatition as a poet of nature. The most important freshness that her poems brought to the form is the discovery of miniature poetry and the use of the rubai form. Pawlikowska preferred to express her feelings in the shortest and effective form and succeded in doing this by using miniature poetry and rubai form. The second world war was a terning point in her art. By the beginning of the war, Pawlikowska left Poland with her husband and lived in exile in England. Because of living under the heavy conditions of war, a change ocevred in her works. In this era, the poet gave up working primarly on romance and only interested in expressing the war and it's devostating effects upon souls and also tried to find an explanation to war. 194Pawlikowska's war time poetry had also changed it's form and the rubai form took place of miniature poetry which generally ends up with a wit. As a result of these changes, Pawlikowska's war period poetry was criticized negatively by Polish literature experts and deprived of the interest she deserved. 195