Maria Montessori'ye göre çocuğun doğası ve eğitimi
The nature and education of the child according to Maria Montessori
- Tez No: 279682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
İtalyan eğitimci ve tıp doktoru Maria Montessori'nin `çocuğun doğası ve eğitimi' hakkındaki düşüncelerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada onun ortaya koyduğu metot, eğitimin çeşitli unsurları açısından ele alınıp incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada, Montessori'nin eğitim alanında metot geliştirmesine neden olan düşünceleriyle metot hakkında ileri sürülen bilgiler bir bütünlük içinde sentez edilmiştir. Bu nedenle çalışma, hem kuram hem de uygulamalara ilişkin bilgilerden oluşmaktadır.Çalışmadaki kuramsal bilgilerin büyük bir bölümü Montessori'nin çocuk hakkındaki düşüncelerinden oluşmaktadır. Onun bu düşünceleri bilimsel bulgulara dayanmaktadır. Bu nedenle çalışmada, araştırmalar sonucu elde edilen bilimsel bulgulara da yer verilmiştir. Çalışmadaki uygulamaya yönelik bilgilerin büyük bir bölümü ise Montessori'nin kendi eserlerinden elde edilmiştir. Çalışmanın bu bölümü ağırlıklı olarak metodun temel unsurlarını oluşturan eğitim materyallerine ilişkin bilgilerden oluşmaktadır.Çalışmanın son bölümünde Montessori kurumlarının genel hatlarıyla tanıtıldığı bir bölüme de yer verilmiştir. `Montessori Kurumları ve Türkiye'deki Durum' başlığı altındaki bu bölümde dünyanın çeşitli ülkelerinde hizmet veren Montessori dernekleri ve okullarına yer verilmiştir. Bu bölüm, Montessori Metodu'nun aradan yüzyıl geçmesine rağmen dünyanın en yaygın eğitim metodu olarak uygulanmaya devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca bu bölümde Montessori sistemi ile Türkiye'nin okul öncesi eğitim sistemi, amaçlar, eğitim ortamı ve öğretmene verilen rol bakımından birbiriyle karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study which is performed in order to examine the thoughts of Maria Montessori who is an Italian educationist and medical doctor, about the nature and education of the child; the method which is introduced by her is considered and examined through the different facts of education. According to this objective, the ideas of Montessori which has contributed to develop a method and the claimed information about the method are combined collectively. Therefore this study consists of both theories and the information about practices.Most of the theoretical information in the study includes mostly the thoughts of Montessori about childhood. Her thoughts depend on the scientific findings. Therefore some scientific findings which are produced as results of researches are included in this study. Most of the information about the implementation in the study is received from the Montessori?s her own works. This part of the study is mainly consists of the information related to educational materials that consist of the main factors of the method.At the last part of this study, introduces Montessori?s institutions with general view. Under title of `Montessori Institutions and Situation in Turkey? it is talked about the Montessori Associations and school around the world. This part shows that even if a hundred years passed after the first implementations the Montessori Method, it is still the most widely used educational method. Furthermore, in this part of study, Montessori system and pre-school education system in Turkey are compared, by means of their aims, educational environment and the appointed role of the teacher while relating each case with other.