Açıklanamayan infertil hastalarda ve kontrol grubunda serum ve servikal mukus eikosapentaenoik asit düzeylerinin karşılaştırılması
Serum and cervical flushing fluid eicosapentaenoic acid levels in patients with unexplained infertility versus healthy controls
- Tez No: 870498
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DOĞAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Açıklanamayan infertilite hastaları ile kontrol grubu arasında serum ve servikal mukus eikosapentaenoik asit (EPA) miktarlarının literatürde ilk kez karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Bu kesitsel çalışma; Ocak 2023 – 2024 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği jinekoloji polikliniğine başvuran; 18- 45 yaş aralığındaki toplam 66 kadın dahil edilerek yapıldı. Vaka grubu açıklanamayan infertil tanısı alan 35 hastadan, kontrol grubu ise fertil olduğu bilinen 31 gönüllüden oluşmaktadır.çalışmaya katılan kadınlar venöz kan ve servikal mukus örneği alınana kadar ilişkiye girmemeleri konusunda uyarıldı. Malignite şüphesi olanlar, aktif enfeksiyon geçirenler, kombine oral kontraseptif, antibiyotik ve lipid metabolizmasını etkileyebilecek ilaç kullanananlar çalışmaya dahil edilmedi. Progesteron seviyesi bakılarak midluteal fazda oldukları doğrulanan hasta ve kontrol gruplarından jinekolojik muayene sırasında servikal mukus örneği ve muayeneden sonra bir tüp kan alındı. Serum ve servikal mukus örnekleri -80 ℃ de muhafaza edildi. Toplanan numunelerin çalışılacakları zaman kademeli olarak çözünmeleri sağlandı ve ardından ELISA kitleri kullanılarak numunelerdeki EPA miktarları belirlendi. Bulgular: Açıklanamayan infertil hastaların ve kontrol grubunun ortalama yaşları (31 .20 ± 5.37 ve 33.23 ± 5.58) ve vücut kitle indeksleri (VKI) (24.80 (21.65,26.85) ve 23.50 (21.99,29.61)) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi (her ikisi de p>0,05). Sigara kullanımına bakıldığında, açıklanamayan infertilite grubunun %80'i sigara içmiyorken, kontrol grubunda bu oran %74 idi ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,574). Ayrıca açıklanamayan infertilite grubunda ortalama infertilite süresi 24 ay olarak belirlendi. Açıklanamayan infertilite ve kontrol grubundaki hastaların midluteal progesteron düzeyleri ortalamaları sırasıyla 8,54 ng/mL (7,40, 11,54) ve 8,13 (5,98, 11,13) olarak tespit edildi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,493). Açıklanamayan infertilite ve kontrol grubundaki hastaların CRP düzeyleri ortalamaları sırasıyla 1,66 mg/dL (0,73, 3,00) ve 1,71 (0,69, 3,61) olarak belirlendi. Her iki grubun CRP düzeyi ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,449).
Özet (Çeviri)
Aim: To compare eicosapentaenoic acid (EPA) levels in venous blood and cervical flushing fluid samples in patients with unexplained infertility and control groups. Methods: This cross-sectional study included a total of 66 women aged between 18 and 45 years who were admitted to the Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic between January 2023 and January 2024. Thirty-five of the subjects were patients with unexplained infertility and thirty-one were fertile controls. The exclusion criterias were those with suspected malignancy and active infections, using combined oral contraceptives, antibiotics and medications that may affect lipid metabolism. Patients were warned not to have sexual intercourse until venous blood and cervical flushing fluid samples were taken. After confirmation of ovulation based on blood progesterone levels at implantation window, venous blood samples were taken, and cervical flushing fluid sampling was carried out. After collecting all samples which were stored at -80C, EPA levels of serum and cervical flushing samples were analyzed using ELISA. Results: The mean ages (31 .20 ± 5.37 and 33.23 ± 5.58) and body mass index (BMI) (24.80 (21.65,26.85) and 23.50(21.99,29.61)) of the groups were in unexplained infertility and control groups, respectively. There was no statistically significant difference between unexplained infertility and the control groups (both p>0.05). Regarding smoking status, 80% of unexplained infertility group were non-smokers compared to 74% in control group, and this difference was not statistically significant (p=0.574). In addition, the average duration of infertility in the unexplained infertility group was determined as 24 months. The mid-luteal progesterone levels (ng/mL) averages of the patients in the unexplained infertility and control groups were determined as 8.54 (7.40, 11.54) and 8.13 (5.98, 11.13), respectively, and there was no significant statistical difference between the progesterone levels averages of the groups (p=0.493). The CRP levels (mg/dL) averages of the patients in the unexplained infertility and control groups were determined as 1.66 (0.73, 3.00) and 1.71 (0.69, 3.61), respectively. There was no significant statistical difference between the CRP levels averages of the two groups (p=0.449).