Ratlarda asetik asit ile oluşturulmuş deneysel kolit modelinde timokinon ve kafeik asit moleküllerinin antienflamatuar etkinliğinin araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory effects of thymoquinone and cafeic acid molecules in an experimental colitis model induced with acetic acid in rat
- Tez No: 870499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT RECEP PEKCİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ülseratif kolit modelini ratlarda asetik asit ile oluşturmak ve kolit gelişimini“Hastalık Aktivite İndeksi (HAİ)”ile takip ederek timokinon (TQ) ve kafeik asit fenetil esterin (CAPE) bu model üzerindeki klinik, biyokimyasal ve histopatolojik etkilerini incelemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, vücut ağırlığı 190-303 gram arasında değişen 40 adet erkek Wistar Albino rat kullanılmıştır. Ratlar, her grupta 8 adet olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır: Grup 1'e (Kontrol) 5 gün boyunca intraperitoneal %9 serum fizyolojik verildi; Grup 2'ye (Kolit) asetik asit ile kolit oluşturuldu ve 5 gün boyunca intraperitoneal %10 etanol solüsyonu verildi; Grup 3'e (TQ) asetik asit ile kolit oluşturuldu ve 5 gün boyunca intraperitoneal timokinon (10 mg/kg/gün) verildi; Grup 4'e (CAPE) asetik asit ile kolit oluşturuldu ve 5 gün boyunca intraperitoneal kafeik asit (10 mikromol/kg/gün) verildi; Grup 5'e (TQ+CAPE) asetik asit ile kolit oluşturuldu ve 5 gün boyunca intraperitoneal timokinon ve kafeik asit birlikte verildi. Deneklere 5. günün sonunda anestezi altında laparotomi uygulandı, kolektomi yapıldı ve biyokimyasal ve histolojik analizler için kolon preparatları alındı. Biyokimyasal analizler için serum örnekleri toplandı. Bulgular: Hastalık Aktivite İndeksi, TNF-α, katalaz, glutatyon peroksidaz, IL-10 ve MDA gibi oksidan-antioksidan dengeyi sağlayan parametrelerde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. CAPE'nin antiinflamatuar etkinliği, TQ'ya göre histopatolojik olarak daha fazla bulunmuştur. CAPE ve TQ'nun birlikte uygulanmasının, birçok parametrede sinerjistik bir etki yarattığı ve oksidatif stres belirteçlerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızın hipotezi, asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modeli üzerinde CAPE ve TQ'nun inflamasyonu azaltmada etkili olacağıdır. Elde edilen sonuçlar, hipotezi büyük ölçüde desteklemektedir. Özellikle CAPE'nin antienflamatuar etkinliği TQ'ya göre daha yüksek bulunmuş ve CAPE'nin tek başına veya TQ ile birlikte kullanımının inflamasyonu daha etkili bir şekilde azalttığı gösterilmiştir. Bu bulgular, CAPE ve TQ'nun kolit tedavisinde potansiyel olarak etkili bir kombinasyon olabileceğini ve klinik uygulamalarda değerlendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Çalışmamız, bu iki maddenin birlikte kullanımının kolit üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, gelecekteki araştırmalara ve klinik uygulamalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to model ulcerative colitis in rats using acetic acid and monitor colitis development with the“Disease Activity Index (DAI).”Additionally, the clinical, biochemical, and histopathological effects of thymoquinone (TQ) and caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on this model are examined. Materials and Methods: The study used 40 male Wistar Albino rats, weighing between 190-303 grams. The rats were divided into five groups of 8 each: Group 1 (Control) received intraperitoneal 0.9% saline solution for 5 days; Group 2 (Colitis) received acetic acid to induce colitis and 10% ethanol solution intraperitoneally for 5 days; Group 3 (TQ) received acetic acid to induce colitis and intraperitoneal thymoquinone (10 mg/kg/day) for 5 days; Group 4 (CAPE) received acetic acid to induce colitis and intraperitoneal caffeic acid (10 micromol/kg/day) for 5 days; Group 5 (TQ+CAPE) received acetic acid to induce colitis and intraperitoneal thymoquinone and caffeic acid for 5 days. On the 5th day, rats underwent laparotomy under anesthesia, colectomy was performed, and colon samples were taken for biochemical and histological analysis. Serum samples were also collected for biochemical analysis. Results: Significant differences were observed in the Disease Activity Index, TNF-α, catalase, glutathione peroxidase, IL-10, and MDA, indicating a balance between oxidant and antioxidant parameters. CAPE was found to have a higher anti-inflammatory effect than TQ histopathologically. The combined application of CAPE and TQ showed a synergistic effect, reducing oxidative stress markers and enhancing antioxidant levels. Conclusion: The hypothesis of this study is that CAPE and TQ will effectively reduce inflammation in an experimental colitis model induced by acetic acid. The results largely support this hypothesis, showing that CAPE has a higher anti-inflammatory efficacy than TQ and that their combined use is more effective in reducing inflammation. These findings suggest that CAPE and TQ could be a potential combination for colitis treatment and should be considered for clinical applications. This study provides new insights into the use of anti-inflammatory agents in experimental colitis models and highlights the potential advantages of combining CAPE and TQ in clinical settings.