Yenilenebilir enerji finansmanında katılım bankacılığı ve konvansiyonel bankacılığın karşılaştırılması
Comparison of participation banking and conventional banking in renewable energy finance
- Tez No: 870504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET GÖKIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Enerji, Banking, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gün geçtikçe enerjiye olan talep artmaktadır. Enerjiyi elde ettiğimiz kaynaklar yenilenebilir ve yenilenemeyen olmak üzere iki grupta sınıflandırılabilir. Sanayileşen dünyamızda iklim değişikliği ve çevre kirliliği problemleri baş göstermiştir İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için enerji kaynaklarının çeşitliliğinin artırılmasında çalışmaların yapılması ve bir sonraki nesil için daha temiz, düşük karbon emisyonlu dünya bırakılmasında sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına eğilim kaçınılmaz oluyor. Bu durum bireysel hedeften çıkarak ulusal ve hatta uluslararası hedef haline gelmiş durumdadır. 2015 yılında Paris İklim Anlaşması imzalanmış ve bu kapsamda ülkeler enerji ihtiyaçlarını çevreyi kirletmeyecek, doğaya zarar vermeyecek kaynaklardan enerji elde etmeyi amaçlamıştır. Birçok ülke sıfır karbon emisyonu için kendilerine hedef yıl belirlemiştir. Bu hedef doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı geçmişe kıyasla daha fazla ehemmiyet arz etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları doğada kendiliğinden var olan, doğanın sunduğu ve sürekliliği olan kaynaklardır. Güneş, rüzgâr, su vb. örnek olarak gösterilebilir. En yaygın olan yenilenebilir enerji kaynakları arasında Güneş Enerji Santralleri (GES), Rüzgâr Enerji Santralleri (RES), Jeotermal Enerji Santralleri (JES), Hidroelektrik Enerji Santralleri (HES), Biyokütle Enerji Santralleri, Dalga Enerji Santralleri bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması için maliyeti yüksek olduğu bilinmektedir. Bu durumda devlet teşvikleri ve finansmanlar ile yatırım için önemli etmenlerdir. Yenilenebilir enerji kaynakları için devletin destek ve teşvikleri, katılım bankalarının ve konvansiyonel bankaların yenilenebilir enerji kaynakları finansmanı hususunda neler yaptığı, toplam kullandırılan fonların içinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı araştırılmıştır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları, katılım bankaları ve konvansiyonel bankalar tarafından bu projelerin nasıl finanse edildiği ve sonuçlar karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada kalitatif yöntemler kullanılmıştır. Katılım bankaları, katılım bankacılığı prensiplerine uygun yöntemler kullanılmakta olup yenilenebilir enerji finansmanında da katılım bankacılığı prensiplerine göre finansman yöntemleri kullanmaktadır. Bankalar yeşil krediler için yurtdışından da fon sağlayabilmektedir. Finansman yöntemlerinde farklılıklar ve benzerlikler olduğu saptanmış ve detaylıca açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the world's energy needs continue to rise, we face a choice between renewable and non-renewable sources. Climate change and environmental concerns push us toward cleaner, more sustainable options. This shift has become a national collective goal, underscored by international agreements like the 2015 Paris Climate Accord, encouraging countries to opt for environmentally friendly energy sources. Renewable energy, such as solar, wind, and water, offers a way forward. However, the initial investment in these technologies can be high. Therefore, government incentives and various types of financing are critical for making renewable energy projects viable. This study explored these financing methods. We used qualitative research methods to examine how renewable energy projects secure funding from the participation banks, which adhere to ethical financing principles, and conventional banks. Our study also investigates the role of government incentives and support in promoting renewable energy. We found that banks offer specialized financing methods for these projects, sometimes even sourcing green loans from international funds. The study outlines the differences and similarities in financing options provided by participation and conventional banks, giving a comprehensive view of how renewable energy projects can be financially sustainable.