Anadolu'da girişimcilik ve endüstriyel turizm mirasına yansıması: Adana ili örneği
Reflection of entrepreneurship and industrial tourism heritage in Anatolia: Case of Adana
- Tez No: 654539
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Girişimcilik, dünyada ses getiren bir kavram olarak yerini almıştır. Yüzyıllardır var olan ancak Endüstri Devrimiyle birlikte ivme kazanan, dönemin tarih ve kültürünü endüstriyel yapılarda buluşturan girişimcilik, gerek bilim gerekse teknolojik birçok farklı alanda yenilikleri beraberinde getirmiştir. Küçük üretim evi ve atölyeler yerini büyük fabrikalara bırakırken, kas gücü de üretimden çekilerek yerini makinelere devretmiştir. Gün geçtikçe rekabeti daha da canlandıran bu teknolojik dönüşüme ayak uyduramayan fabrikalar ise üretim faaliyetlerini sonlandırarak atıl duruma düşmüşlerdir. Bu noktada bir alternatif turizm çeşidi olan ve özellikle Avrupa'da başarılı örneklerine rastlanan endüstriyel turizm ortaya çıkmıştır. Endüstriyel turizm, faal ve faal olmayan fabrikalara yapılan ziyaretleri içermektedir. Bu ziyaretler endüstriyel yapıların tarihi, kültürel değerleri, deneyimleri hakkında bilgi ve tecrübe edinmeyi kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de bulunan bir girişimcilik faaliyeti sonucunda kurulmuş olan endüstriyel turizm potansiyeline sahip tarihi fabrikaların Adana ili ekseninde saptanması ve söz konusu fabrikaların mevcut durumunun endüstriyel turizm açısından incelenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde girişimciliğin tanımı, kavramları, belirleyici faktörleri, tarihi ve önemine yönelik teorik bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Endüstri Devrimi, endüstriyel turizm ve endüstriyel miras kavramları hakkında bilgiler sunulmuş, endüstriyel turizmin dünyadaki başarılı örneklerine yer verilmiş ve endüstriyel turizm ve girişimcilik kavramları birbiri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, Osmanlı Devleti ve Atatürk dönemlerinde gerçekleştirilmiş olan endüstri girişimciliğine yer verilerek o dönemlerde kurulmuş olan fabrikalar aktarılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Osmanlı Devleti ve Atatürk dönemlerinde Adana ilinde kurulmuş olan endüstriyel yapılara ilişkin verilere, gözlemler sonucu belgelenen fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The entrepreneurship has taken its place as a vibrant concept in the world. Entrepreneurship, which has existed for centuries but gained its momentum with the Industrial Revolution, bringing together the history and culture of the period in industrial structures, brought innovations in many different fields, both in science and technology. While small production houses and workshops left their place to large factories, muscle power left production and was replaced by machines. Factories that could not keep up with this technological change, which increased the competition day by day, ended their production activities and became idle. At this point, industrial tourism, which is an alternative tourism type and has successful examples especially in Europe, has emerged. Industrial tourism includes visits to active and inactive factories. These visits include gaining knowledge and experience about the history, cultural values, and experiences of industrial buildings. The purpose of the study is, the detection of the historic factories which were established as a result of entrepreneurial activity in Turkey Adana province and around which has the potential of the industrial tourism, and is to examine the current situation in terms of industrial tourism. In the first part of the study, theoretical information about the definition, concepts, determining factors, history and importance of entrepreneurship is given. In the second part of the study, the concepts of Industrial Revolution, industrial tourism and industrial heritage are presented, successful examples of industrial tourism in the world are given and the concepts of industrial tourism and entrepreneurship are associated with each other. In addition, the industrial entrepreneurship that was carried out in the Ottoman Empire and Atatürk periods and the factories established at that time are explained. In the third part of the study, data on industrial buildings established in Adana during the Ottoman Empire and Atatürk periods, and photographs documented as a result of observations are included.