Evaluation of telomere length in children with epilepsy
Epilepsi hastası çocuklarda telomer uzunluğunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 870584
  2. Yazar: BERRA NUR AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT BORA ÇARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Epilepsi, uyaran olmaksızın tekrarlayan nöbetlerle karakterize kronik bir hastalıktır. Telomer uzunluğu, stres ve hücresel yaşlanma için biyolojik bir belirteç olup, genetik materyalin stabilitesini korumak için önemlidir. Telomerlerin anlaşılması, yenilikçi moleküler hedefler için yeni fırsatlar sunabilir, tanı ve tedavi açısından önemli sonuçları ortaya çıkarabilir. Bilgimize göre, bu çalışma epilepsi hastası çocuklarda telomer uzunluğu ile ilişkiyi değerlendiren ilk çalışmadır. Çalışmamız Aralık 2021 ile Eylül 2023 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen 100 katılımcılı, tek merkezli, kesitsel bir çalışmadır. Epilepsi grubunun %54'ü erkek iken, kontrol grubunun %52'si erkeklerden oluşmaktadır. Epilepsi grubundaki çocukların ortanca yaşı 144 aydır. Epilepsi grubundaki 8 (%16) çocuk ve kontrol grubundaki 21 (%42) çocuk prematüre doğmuştur. Epilepsi grubundaki 46 (%92) çocuğun jeneralize nöbetlerle başvurduğu belirlenmiştir. Otuz iki (%64) çocuğun patolojik EEG sonuçları vardı. Dokuz (%18) çocuk, ilaca dirençli epilepsi hastaları olarak kabul edildi. Çalışmanın sonuçları, epilepsi hastası çocuklarda telomer uzunluğu arasında bir korelasyon göstermemiştir. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da, epilepsi grubundaki toplam telomer uzunluğu (TTL) (0,73 [0,36–2,32] Mb) ve kromozom sonu telomer uzunluğu (CTL) (7,94 [3,91–25,11] kb), kontrol grubuna kıyasla daha kısadır (sırasıyla 0,87 [0,39–2,31] Mb, 9,41 [4,24–25,11] kb). İlaca dirençli epilepsi hastaları arasındaki telomer uzunluğundaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic disease characterized by recurrent unprovoked seizures. Telomere length (TL) is a biological marker for stress and cellular ageing and is essential for maintaining the stability of genetic material. Understanding telomeres can unveil new opportunities for innovative molecular targets and significant implications for diagnosis and treatment. To our knowledge, this is the first study to evaluate an association between telomere length in children with epilepsy. This is a single-center, cross-sectional study with 100 participants, which was carried out between December 2021 and September 2023 in Eskisehir Osmangazi University Hospital, Department of Pediatric Health and Diseases. The epilepsy group consisted of 54% males and the control group consisted of 52% males. The median age of children in the epilepsy group was 144 months. Eight (16%) children in the epilepsy group and twenty-one (42%) children in the control group were born preterm. Forty-six (92%) children with epilepsy presented with generalized seizures. Thirty-two (64%) children had pathological EEG results. Nine (18%) children were considered as drug resistant epilepsy (DRE) patients. The results of the study did not demonstrate a correlation between TL in children with epilepsy. Although statistically unsignificant, the total telomere length (TTL) (0,73 [0,36–2,32] Mb) and the end of chromosome telomere length (CTL) in the epilepsy group (7,94 [3,91–25,11] kb) was shorter than the control group (0,87 [0,39–2,31] Mb, 9,41 [4,24–25,11] kb respectively). The difference in TL between children with DRE was not statistically significant.