Acil Tıp hekimlerinin girişimsel işlemlerde hukuki sorumlulukları hakkındaki bilinç düzeylerinin ölçülmesi
Measuring Emergency physicians' awareness of legal responsibilities in interventional procedures
- Tez No: 870587
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ Tıp hukuku alanındaki dava sayısındaki artış nedeniyle, hekimler olarak hukuki sorumluluklarımızı ve haklarımızı bilmeliyiz. Özellikle acil servislere yapılan hasta başvurularındaki artış ile birlikte, acil servis hekimlerine karşı olan şikayet bildirimlerinde de bir artış görülmektedir. Bu çalışma, acil serviste çalışan hekimlerin sıkça gerçekleştirdikleri girişimsel işlemlerle ilgili tıbbi hukuki sorumlulukları hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmeyi ve acil servis hekimlerinin hukuki sorumlulukları konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Amacımız; bu çalışma ile Acil Tıp alanında çalışan hekimlerin, sağlık hukuku alanındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve bu yolla bu alanda eğitim ihtiyacı olup olmadığının, hekimlerin bu konudaki bilgi düzeyi farklılıkları da göz önünde bulundurularak belirlenmesidir. YÖNTEM Çalışma 01.10.2023- 20.10.2023 tarihleri arasında acil servisimizde çalışan asistan hekim, uzman hekim ve eğitim görevlilerine uygulandı. Çalışmada katılımcılara toplam 7 adet demografik özelliklerle ilgili, 30 adet eğitim düzeylerini sorgular nitelikte sorular soruldu. Toplam 155 hekimin olduğu kliniğimizde araştırmamıza, 143 kişi dahil edildi. BULGULAR Çalışmamıza toplam 143 hekim katıldı. Katılımcı dağılımı 121 asistan hekim, 11 uzman hekim ve 11 eğitim görevlisi şeklinde oldu. Verilen yanıtlara göre katılımcıların çoğunluğunun acil serviste yapılan girişimsel işlemler ile ilgili eğitim aldıkları görüldü. Girişimsel işlemler ile ilgili hukuki sorumluluklarını ve haklarını bilme düzeyi ise daha düşük bulunmuştur. Acil servis çekirdek eğitim programı hakkında, uzman doktor ve öğretim üyelerinin, asistan hekimlere göre, bilinç düzeylerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Yaş ve mesleki tecrübe arttıkça, alınan eğitimlerin ve bilinç düzeylerinin arttığı görülmüştür. SONUÇ Üniversiteden uzmanlık almış olan doktorların, Eğitim Araştırma ve Şehir hastanelerinde eğitim gören doktorlara göre girişimsel işlemler hakkındaki eğitim ve farkındalık durumu daha yüksek oranda saptanmıştır. Girişimsel işlemler ile ilgili meslek içi eğitimini çalıştığı kliniğinden aldığını bildirmiş, buna karşın kurs, kongre, sempozyum veya çalıştaya katılım oranı düşük kalmıştır. Kurs, kongre, sempozyum sayısının arttırılarak hekimlerin bu eğitimlere katılım oranlarının arttırılmasına yönelik stratejilerin gerektiği düşünülmüştür. Acil tıp eğitimindeki çekirdek eğitim programına göre hangi girişimsel işlemlere yetkisi olduğunu bilen katılımcıların oranı %42,0'dir. Kliniğimizdeki 121 asistan doktordan 78'i hangi girişimsel işlemlere yetkisinin olduğunu bilmediğini ifade etmiştir (%64,4). Kliniğimizde acil tıp çekirdek eğitim programının kapsamı ve uygulanışı ile ilgili daha çok eğitim verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Due to the increasing number of lawsuits in the field of medical law, it is essential for all physicians to be aware of and adhere to their legal responsibilities and rights. With the rise in patient admissions to emergency departments, there has also been an increase in complaints against emergency department physicians. This study aims to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of emergency department physicians regarding the medical-legal responsibilities associated with the interventional procedures they frequently perform, and to raise awareness among them about their legal responsibilities. The objective of this study is to determine the level of knowledge in the field of health law, which forms a strong connection with their respective specialties, among physicians working in Emergency Medicine. This will help identify whether there is a need for education in this area, taking into account the differences in physicians' knowledge levels on this subject. MATERIALS AND METHODS The study was conducted between October 1, 2023, and October 20, 2023, and included assistant physicians, specialist physicians, and resident physicians working in our emergency department. A total of 7 demographic questions and 30 questions related to their educational levels were administered to the participants. Out of the total 155 physicians in our clinic, 143 individuals were included in our research. RESULTS A total of 143 physicians participated in our study. Participant distribution was as follows: 121 resident physicians, 11 specialist physicians, and 11 faculty members. According to the responses provided, it was observed that the majority of participants received training on interventional procedures performed in the emergency department. However, their level of awareness regarding the legal responsibilities and rights related to interventional procedures was found to be lower. It was also noted that specialist doctors and faculty members have a higher level of awareness regarding the emergency department core training program compared to resident physicians. Furthermore, it was observed that as age and professional experience increased, the level of training received and awareness also increased. CONCLUSION It was observed that doctors who have completed their specialization at university hospitals exhibit a higher level of education and awareness regarding interventional procedures compared to doctors receiving training at Training Research and City hospitals. Although they reported receiving in-service training on interventional procedures from their working clinic, their participation rate in courses, conferences, symposiums, or workshops remained low. Strategies aimed at increasing doctors' participation in these trainings by increasing the number of courses, conferences, and symposiums have been considered necessary. Regarding the core training program in emergency medicine, the percentage of participants who are aware of which interventional procedures they are authorized to perform is 42.0%. Among the 121 resident doctors in our clinic, 78 stated that they did not know which interventional procedures they were authorized to perform (64.4%). It is evident that more training is needed regarding the scope and implementation of the emergency medicine core training program in our clinic.