The impact of transformational leadership on employees' job satisfaction: An example of Mogadishu, Somalia
Dönüşümcü liderliğin çalışanların iş tatmini üzerinde etkisi: Mogadişu/Somali örneği
- Tez No: 870588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL OĞUZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderlik faktörlerinin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektir. Üretken ve verimli çalışanları elde tutmak için çalışanların iş tatminini sağlamak çok önemlidir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tezin problem tanımlaması yapılmakta ve bu kapsamda istikrarlı bir hükümetin yeniden kurulmaya çalışıldığı, sistemik zorlukların mevcut olduğu ve siyasi istikrarın sağlamaya çalışıldığı bir ülke olan Somali'de kültür bağlamında çalışanlar arasındaki dönüşümcü liderlik ile iş tatmini arasındaki ilişki ve etkiler tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıklarının yanı sıra araştırma soruları, araştırmanın amaçları ve önemi de birinci bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde araştırma konusuna ilişkin önceki literatür incelenmiş ve çalışmanın değişkenlerine göre hipotezleri destekleyecek ilgili konular sunulmuştur. Üçüncü bölümde araştırma metodolojisi, kullanılan programlar ve veri analiz yöntemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmada kullanılan değişkenler ve ne amaçla kullanıldıkları da açıklanmıştır. Dördüncü bölümde toplanan verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular sunulmuştur. Araştırma analizleri betimsel analiz, korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, dönüşümcü liderlik boyutlarının çalışanların iş tatmini üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu ve bireyselcilik kültür yaklaşımının model üzerinde anlamlı aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak beşinci bölümde, çalışmanın ilgili taraflarına yardımcı olacak önerilerin yer aldığı sonuç bölümü yer almaktadır. Analiz sonuçları, Bireyselleştirilmiş İlgi, İdealleştirilmiş Etki, İlham Verici Motivasyon ve Entelektüel Uyarım gibi dönüşümcü liderlik unsurlarının çalışanların iş tatmini üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu da çalışanların iş tatmininin bu özellikleri sergileyen dönüşümcü liderlik tarzlarından olumlu etkilendiği anlamına gelmektedir. Çalışma sonucunda ikinci bir önemli bulgu olarak bireycilik/toplulukçuluk kültürü anlayışının iş tatmini üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ve bu kültürel öğenin dönüşümcü liderliğin iş tatmin üzerindeki etkisinde anlamlı bir aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of transformational leadership factors on employee job satisfaction. Retaining effective and productive staff members requires achieving job satisfaction. The thesis includes five chapters. In the first chapter, the main problem statement discusses the connection between transformational leadership and job satisfaction among employees in the context of Somali culture, in a country working towards re-establishing a stable government, addressing systemic challenges, and achieving political stability. Research questions and research objectives and significance were also included in the first chapter as well as the limitations of the study. The second chapter examines the previous literature on the research topic and exhibits the related topics to the variables of the study. Later on, in the third chapter, the research methodology is clarified with the used programs and data analysis methods. The variables are explained in the third chapter as well. In the fourth chapter, The findings made from the analysis of data collected are presented. The analysis was done using descriptive analysis, correlation, and regression methods. The result of the thesis shows that the dimensions of transformational leadership and the mediator effect (Individualism/Collectivism) had an impact on employee job satisfaction. Finally, the fifth chapter includes the conclusion with recommendations to assist the studies-related parties. The results of the analysis show that transformational leadership elements—such as Individualized Consideration, Idealized Influence, Inspirational Motivation, and Intellectual Stimulation, have a major effect on worker job satisfaction. This implies that the total job satisfaction of employees is positively impacted by those transformational leadership dimensions that exhibit these characteristics. As a second important finding, it was understood that individualism and collectivism also have an impact on job satisfaction and play a significant mediator role for the impact of transformational leadership on employee job satisfaction.