Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı olgularda internet bağımlılığının dikkat süresine etkisinin klinik önemi
Clinical significance of the effect of internet addiction on attention span in patients with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 870589
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YOLGA TAHİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Çalışmamız,“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)”tanısı konmuş ve çocuk psikiyatri polikliniğine başvuran hastalarda eş zamanlı olarak görülen "İnternet Bağımlılığı''nın (İB), dikkat süresine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemi 10-18 yaş aralığında 200 DEHB tanılı ve 168 sağlıklı kontrolden oluşmuştur. Olgulara Young İnternet Bağımlılık Ölçeği, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, İnternet Kullanım Anketi, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Durumluk ve Süreklik Kaygı Ölçeği ve Stroop Test uygulanmıştır. Olguların ebeveynlerine Conners Anne-Baba Derecelendirme Ölçeği, Turgay Aile DEHB ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 200 (% 54,3) DEHB tanısı ile takipli hasta grubu, 168 (% 45,7) sağlıklı kontrol grubu olmakla 368 olgu alınmıştır. Çalışmaya alınan hasta grubu olgulardan %71'i erkek, %29'u kız, olguların yaş ortalaması 12,9±2,4 idi. Kontrol grubu olguların % 33,9'u erkek, % 66,1'i kız, olguların yaş ortalaması 14,4±2,4 idi. Sonuç: Araştırmamızda DEHB sıklığının erkeklerde kızlardan 2,5 kat fazla olduğu, İB ile internet kullanım sıklığı, internet kullanım amacı, Kovacs depresyon ölçek alt puanları, Durumluk ve Süreklilik kaygı ölçekleri alt puanları, Ergenler için sosyal medya bağımlılık ölçeği alt puanları ile ilişkili oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our study aims to investigate the effect of Internet Addiction (IAD) on attention span in patients diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) and admitted to child psychiatry outpatient clinic. Material and Methods: The sample of the study consisted of 200 ADHD patients aged 10-18 years and 168 healthy controls. Young Internet Addiction Scale, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Internet Use Questionnaire, Depression Scale for Children, State-Trait and Trait Anxiety Scale and Stroop Test were administered to the subjects. Conners Parent Rating Scale and Turgay Family ADHD Scale were administered to the parents of the subjects. Results: The study included 200 (54.3%) patients with ADHD and 168 (45.7%) healthy control subjects (368). In the patient group, 71% were male, 29% were female, and the mean age of the patients was 12.9±2.4 years. In the control group, 33.9 % were male, 66.1 % were female and the mean age of the subjects was 14.4±2.4 years. Conclusion: In our study, it was found that the prevalence of ADHD was 2.5 times higher in boys than in girls, and that the frequency of internet use, purpose of internet use, Kovacs depression scale sub-scores, State and Trait anxiety scales sub-scores, and social media addiction scale for adolescents sub-scores were associated with İA.