Exploring contextual factors shaping teacher-led learner autonomy initiatives
Öğretmen liderliğinde öğrenen özerkliği girişimlerini şekillendiren bağlamsal faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 870590
  2. Yazar: ELİF ŞEYMA SERBES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, İngilizce öğretmenlerinin öğrenen özerkliğini teşvik etme girişimlerini etkileyen bağlamsal faktörleri keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için, Ankara, Türkiye'deki bir özel okulda bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Veriler, 2023-2024 akademik yılında İngilizce öğretmenleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular sekiz tema altında kategorize edilmiştir: okul ortamı, idari destek, öğretmen gelişimi, öğrenci dinamikleri, eğitim politikaları, ebeveyn iletişimi, eğitim kaynakları ve meslektaş iş birliği. Bulgular, destekleyici bir okul kültürü ve yeterli idari desteğin öğrenen özerkliğini teşvik etmek için gerekli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, öğrenci profilleri ve sınıf dinamiklerinin öğrenen özerkliği girişimlerinin başarısını önemli ölçüde etkilediği ve eğitim politikaları ile teknolojik kaynakların mevcudiyetinin öğrenen özerkliğini teşvik etmede hayati bir rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcılar, merkezi sınav sistemlerinin öğretmenlerin özerklik girişimleri üzerindeki etkisini vurgulamışlardır. Öğrenen özerkliğini teşvik etmek için, yöneticilerin akademik beklentileri özerk öğrenme ortamları için fırsatlarla dengelemesi gerekmektedir. Ayrıca, hükümetin öğretmenlerin çalışma saatlerini, maaşlarını ve istihdam haklarını yasalarla koruması ve politika yapıcıların, öğretmenlerin ders içeriğini daha özgürce planlayabilmeleri ve özerk öğrenme ortamları sağlayabilmeleri için ulusal sınavların gerçek dil becerilerini ölçen şekilde tasarlanmasını sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to explore the contextual factors affecting English teachers' initiatives to promote learner autonomy. To achieve this, a case study was conducted at a private school in Ankara, Turkey. The data were gathered through semi-structured interviews with English teachers during the 2023-2024 academic year. The gathered data were analyzed using thematic analysis. The findings were categorized into eight themes: school environment, administrative support, teacher development, student dynamics, educational policies, parental communication, educational resources, colleague collaboration. The findings indicated that supportive school culture and adequate administrative backing are essential for fostering learner autonomy. It has also been revealed that student profiles and classroom dynamics significantly influence the success of learner autonomy initiatives, and educational policies and availability of technological resources also play a vital role in promoting learner autonomy. The requirements of central examination systems' effect on teachers' autonomy initiatives were emphasized by the participants. In terms of promoting learner autonomy, administrators must balance academic expectations with opportunities for autonomous learning environments. Additionally, the government must protect teachers' working hours, salaries, and employment rights by law, and policymakers must ensure that national exams are designed to measure genuine language skills rather than relying on rigid multiple-choice formats, thereby alleviating the pressure on teachers, and allowing them greater freedom in planning course content.