The relationship of social anxiety and peer relationship with mental well-being among university students
Üniversite öğrencilerinde sosyal kaygı ve akran ilişkisinin mental iyi olma ile ilişkisi
  1. Tez No: 870601
  2. Yazar: BADRADDIN HADI RAHI RAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sosyal kaygı ya da sosyal fobi, başkalarının önünde bir şeyler yapma ve başkaları tarafından gözlemlenme ve suçlu olma korkusudur. Sosyal kaygı, gerçek veya hayali sosyal durumlarda var olan veya var olabilecek öznel değerlendirmelerden kaynaklanan kaygıdır. Sosyal anksiyete bozukluğu en sık görülen anksiyete bozukluğudur ve madde kullanım bozukluğu ve depresyondan sonra en sık görülen üçüncü ruhsal bozukluktur. Irak Sağlık Bakanlığı'nın yakın tarihli bir raporuna göre, 15 yaşın üzerindeki kişilerin yüzde 16,5'i depresyon ve sosyal anksiyete bozukuğuna sahiptir. Ayrıca yaşam boyunca sosyal kaygıya eşlik eden bozuklukların prevalansı %69 oranında belirlenmektedir. Akran ilişkileri, öğrencilerle olan ilişkilerden farklı olarak, benzersiz özelliklere sahiptir, üniversite öğrencilerinin sosyal gelişiminde büyük önem taşır ve yetişkinlerle ilişkilerinde oynayamayacakları çeşitli rolleri içerir. Akran ilişkilerinin ruh sağlığı sorunlarına ve bozukluklarına karşı tampon görevi gördüğü ve kişilerarası ilişkilerin kalitesinin refahı ve sosyal yeterliliği yordayabileceği öngörülmektedir. Orta Doğuda bu alanda çok az çalışma yapılmış ancak Iraklı üniversite öğrencileri arasında hiçbiri yapılmamıştır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde sosyal kaygı ve akran ilişkileri ile mental iyi oluşları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlamıştır. Bu çalışma aşağıdaki araştırma sorularına cevap verecektir. 'Öğrencilerin ruh sağlığını etkilemede sosyal kaygı ve akran ilişkilerinin rolü nasıldır?' ve 'Demografik değişkerlerin sosyal kaygı ve akran ilişkileri ile ilişkiyesi nasıldır?' Araştırma 03/10/2023 - 25/10/2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmilştir. Araştırma katılımcıları, Bağdat Üniversitesinde bilimsel ve edebi ana dallarda eğitim gören üniversite öğrencilerden oluşmaktadır. Güç analizine göre, örneklem sayısının en az 218 öğrenciden olması gerektiği belirlenmiştir. Örnek seçme yöntemi olarak kolayda örnekleme kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim alınan bölüm, sınıf gibi kişisel veriler, Sosyal Fobi Envanteri, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği ve Aile- Ergen İlişkileri ölçeğinin akran ilişkileri alt boyutu kullanımıştır. Verilerin analizi SPSS 26 programında frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ANOVA, t testi ve Pearson korelasyon testi kullanılarak yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak p ≥0.05 kabul edilmiştir. Araştırmaya göre katılımcıların yaş ortalaması 22,78±3,375 yıl ve katılımcıların çoğunluğunu kadınlar oluştuğu belirlenmiştir. Katılımcıların Sosyal Fobi Envanteri puanı ortalama 36.08± 7.74, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği puanı ortalama 40.13 ± 10.01 ve Aile- Ergen İlişkileri ölçeğinin akran ilişkileri alt boyutu puanı 39.87 ± 5.01 olarak bulunmuştur. Medeni durum ve üniversite eğitimi bölümü ve sınıfı olarak gruplandırılan katılımcıların Sosyal Fobi Envanteri puanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmiştir. Öte yandan, cinsiyet, medeni durum, üniversite eğitimi bölümü ve sınıf olarak gruplandırılan katılımcılarda Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği puanlarının arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Cinsiyet, medeni durum, üniversite bölümü ve sınıfa göre gruplandırılan Aile- Ergen İlişkileri ölçeğinin akran ilişkileri alt boyutu puanlarının istatistiksel olarak farklı olduğu hesaplanmıştır. Yapılan korelasyon analizinde sosyal fobi puanı ile akran ilişkileri ve mental iyi oluş arasında negatif ilişki olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların tamamında sosyal fobi olduğu, orta dereceli akaran ilişkileri ve mental iyi oluşa sahip oldukları belirlenmiştir. Evli olmak, fen bilimlerinde eğitim almak, birinci sınıfta olmak sosyal fobiyi arttırır. Şiddetli sosyal fobiye sahip olmak mental iyi oluşu azaltır. Ksın cinsiyette olmak, bekar olmak, edebi bir bölümde eğitim görüyor olmak mental iyi oluşu arttırır. Kadınların, bekarların, edebi bölümlerde eğitim görenlerin ve yaştan bağımsız olarak dördüncü sınıfta olanların akran ilişkileri daha iyiydir. Sosyal fobi hem akran ilişklilerini hemde mental iyi oluşu olumsuz etkiler. Akran ilişkilerinin iyi olması ise mental iyi oluşu olumlu etkiler.
Özet (Çeviri)
In this study, it aims This study aimed to reveal the relationship between social anxiety and the mental well-being of peers among university students. This study will answer the following research questions: What role do social anxiety and peer relationships play in influencing students' mental health? and How are demographic variables related to social anxiety and peer relationships? In the period between 03/10/2023 - 25/10/2023. The research community consists of students in scientific and literary majors. According to the power analysis, the number of samples was determined to be no less than 218 students at the University of Baghdad. Data were collected using the face-to-face social and demographic model, the Social Phobia Inventory scale, the Warwick-Edinburgh Mental Well-being scale, and the Arab Version of the Family Peer Relationship Questionnaire. Analysis was done using frequency, percentage, mean, standard deviation, ANOVA, t test and Pearson test in SPSS 26. p ≥0.05 was accepted as the significance level. According to the research, the average age of the participants was 22.78±3.375 years and the majority of the participants were women. The average Social Phobia Inventory score of the participants was 36.08 ± 7.74, the average Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale score was 40.13 ± 10.01, and the peer relations subscale score of the Family-Adolescent Relations scale was 39.87 ± 5.01. A statistically significant difference was determined in the Social Phobia Inventory scores of the participants grouped by marital status and university education department and class. On the other hand, it was observed that there were statistically significant differences between the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale scores of the participants grouped as gender, marital status, university education department and class. It was calculated that the peer relations subscale scores of the Family-Adolescent Relations scale, which are grouped according to gender, marital status, university department and grade, were statistically different. In the correlation analysis, it was determined that there was a negative relationship between social phobia score and peer relations and mental well-being. It was determined that all participants had social phobia, moderate interpersonal relationships and mental well-being. Being married, studying science, and being in the first grade increases social phobia. Having severe social phobia reduces mental well-being. Being of the same gender, being single, and studying in a literary department increases mental well-being. Peer relationships are better for women, single people, those studying in literary departments, and those in the fourth grade, regardless of age. Social phobia negatively affects both peer relationships and mental well-being. Having good peer relationships positively affects mental well-being.