Öğrendiğini anlat tekniğinin emzirme sürecine ve anne bebek bağlanmasına etkisi
The effect of tell what you learn technique on breastfeeding process and mother infant attachment
  1. Tez No: 870639
  2. Yazar: BERNA ATEŞOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Anne ve bebek sağlığı ile bağlanmanın sağlanması ve sürdürülmesinde emzirme önemli bir faktördür. Emzirme eğitimi emzirme başarısı ile anne-bebek bağlanmasını arttırmada vazgeçilmezdir. Bu çalışma öğrendiğini anlat tekniği (teach-back) kullanılarak verilen emzirme eğitiminin emzirme başarısına ve anne bebek bağlanmasına etkisinin değerlendirilmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Çalışma İstanbul ili avrupa yakasındaki bir özel hastanenin kadın doğum servisinde doğum yapan lohusalar ile Ekim 2023 - Ocak 2024 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya müdahale (n:51) ve kontrol (n:51) grubu olmak üzere toplam 102 lohusa alındı. Kontrol grubuna hastanenin standart emzirme eğitimi verilirken, müdahale grubuna buna ek olarak öğrendiğini anlat tekniği ile emzirme eğitimi verildi. Araştırmada veri toplama araçları olarak, kişisel bilgi formu, LATCH Emzirmeyi Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) kullanıldı. Veriler doğum sonrası 6. ve 24. saatlerde toplandı. Araştırmada elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Lohusaların gruplara göre 6. ve 24. saatlerdeki LATCH emzirmeyi tanılama ve değerlendirme ölçeği puan ortalamalarının anlamlı farklılık göstermediği bulundu (p>0.05). Lohusaların gruplara göre Emzirme Özyeterliliği ölçeği ile Anne Bebek Bağlanma ölçeği puan ortalamaları 6. saatte anlamlı farklılık göstermezken (p>0.05); 24. saatte her iki ölçeğin puan ortalamalarına göre müdahale grubu lehine anlamlı farklılık gösterdiği belirlendi (sırasıyla: p=0.013
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is an important factor in ensuring and maintaining maternal and infant health and attachment. Breastfeeding education is indispensable in increasing breastfeeding success and mother-infant attachment. This study was conducted to evaluate the effect of breastfeeding education using teach-back technique on breastfeeding success and mother-infant attachment. The study was conducted in a randomized controlled experimental design. The study was conducted between October 2023 and January 2024 with puerperant women who gave birth in the obstetrics ward of a private hospital on the European side of Istanbul. A total of 102 puerperium, including intervention (n:51) and control (n:51) groups, were included in the study. While the control group was given the hospital's standard breastfeeding education, the intervention group was additionally given breastfeeding education with the tell-what-you-learn technique. Personal information form, LATCH Breastfeeding Identification and Assessment Scale, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and Mother-Infant Attachment Scale (MBAS) were used as data collection tools. Data were collected at the 6th and 24th hours after delivery. The data obtained in the study were evaluated by statistical methods. It was found that the mean scores of the LATCH breastfeeding diagnosis and evaluation scale at the 6th and 24th hours did not differ significantly according to the groups (p>0.05). While the mean scores of the Breastfeeding Self-Efficacy scale and Mother-Infant Attachment scale did not differ significantly at the 6th hour (p>0.05), the mean scores of both scales at the 24th hour showed a significant difference in favor of the intervention group (respectively: p=0.013