Kadın öğretmenlerin okul müdürü olmasının engelleri
  1. Tez No: 87064
  2. Yazar: SONGÜL ALTINIŞIK ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Bu arastxrmanin amacı, resmi ilkokul, bağımsız ortaokul ve genel liselerde, kadın müdürlerin oranının, kadın öğ retmenlerin sayısına göre düşük olmasının nedenlerinin saptanmasıdır. Araştırmada, araştırma kapsamına alınan öğretmen, müdür, müdür atama sürecine katılan üst yönetici ve veli ler için ayrı ayrı dört tür bilgi toplama aracı kullanıl mıştır. Bilgi toplama araçları, sosyo-ekonomik yapıları ile büyükşehir olan Ankara'yı temsil edebilen Çankaya, Keçiören, Polatlı, Ayaş ve Haymana ilçelerindeki 770 öğ retmen, 38 okul müdürü, 44 üst yönetici ve 38 veliye uygu lanmış ancak, öğretmen anketinin 588(%76)'i? müdür anketi nin 37 (%98) 'si, yönetici anketinin 38 (%86). ij,veli anketi nin 30(%80)'u geri alınabilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzdeler, kay-kare testi, çift yönlü varyans analizi ve gerçek önemli fark yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda verilmiştir; 1. Çok gelişmiş bölgelerden az gelişmiş bölgelere ve ilkokullardan liselere doğru gidildikçe, gerek kadın öğretmenlerin gerek kadın müdürlerin oranı düşmektedir. 2. Kadın müdürlerle erkek müdürler, medeni durum, eşlerinin çalışma durumu, eşlerinin meslek durumu, mezun oldukları okul gibi konularda birbirlerinden farklıdırlar.163 3. öğretmenlerin müdür olma konusunda istekli olma dıkları, ancak müdür olmak isteyen az sayıdaki öğretmenler arasında da cinsiyet bakımından önemli bir fark bulunmadığı görülmektedir. Kadın öğretmenler de erkek öğretmenler ka-“- dar müdür olmayı istemektedirler. 4. Meslekte gereğince olgunlaşma ve yarım gün ça lışma sistemi hem kadın hem de erkek öğretmenler tarafından müdür olmak için gerekli görülmektedir. Ayrıca, çocukla rın büyümesi, İcadın öğretmenler tarafından; daha iyi mad di olanakların sağlanması da erkek öğretmenler tarafından istenmektedir. 5. Müdür olmanın istenmemesi, yetkililerin müdür lük konusunda erkek öğretmenleri tercih -etmesi, yönetim için gerekli zamanın ayrılamaması kadın öğretmenler tara fından kadın öğretmenlerin müdür olmasına engel durumlar olarak gösterilmektedir. Erkek öğretmenler de kadın öğ retmenlerin müdür olmayı istememesini, kadın müdürlerin yönetim için gerekli zamanı ayıramamasını ve atamaya yet kili amirlerin erkek okul müdürlerini tercih etmelerini kadın öğretmenlerin müdür olmasına engel olarak düşünmek tedirler, öte yandan, kadın müdürler, atamaya yetkili amir lerin erkek okul müdürlerini tercih etmesini, kadın öğret menlerin müdür olmayı istememesini, toolumsal yapımızın ka dın yöneticilerin çalışmasına uygun olmamasını kadın öğ retmenlerin müdür olmasına engel olarak ileri sürmekte dirler. Erkek müdürler de kadın öğretmenlerin müdür olmayı164 istememesini, kadın müdürlerin yönetim için gerekli zama nı ayıramamasını, coğrafi koşulların okullarda kadın yöne ticilerin çalışmasına elverişli olmamasını engel olarak göstermektedirler, üst yöneticilere göre kadın öğretmen lerin müdür olmayı istememesi, kadın müdürlerin yönetim için.'gerekli zamanı ayıramaması ve okul ortamı ve çev resinin kadın müdürü gereğince kabul etmemesi kadın öğ retmenlerin müdür olması konusunda engel oluşturmaktadır. Çevresel gruplar ise, kadın müdürlerin yönetim için gerek li zamanı ayıramamasını, toplumsal yapımızın kadın yöne ticilerin çalışmasına uygun olmamasını, kadın öğretmenle rin müdür olmayı istememesini kadın öğretmenlerin müdür olmasına engel durumlar olarak düşünmektedirler. 6. Okul müdürlüğü için, yönetici özellikleri açı sından öğretmen, üst yönetici ve velilere göre kadın ve erkek öğretmenler arasında fark görülmemektedir. Bu-.ko- nuda gruplar görüş birliği sergilemektedirler. 7. Araştırma kansamına giren kadınlar, müdürün ki şisel tutumlarını öğretmenlere açıklaması, okulu otoriterce yönetmesi (negatif), öğretmenlere danışmadan hareket etmesi (negatif) yeni fi kirleri kabullenmede direnmesi (negatif) yönetici özelliklerini erkek lerden daha önemli görmektedirler. çalışmalarını istemesini ise erkekler kadınlardan daha önemli bulmaktadırlar. Müdür ve üst yöneticiler ise bu özelliği velilerden daha önemli görmektedirler. Diğer ta raftan müdüırün kişisel tutumlarını Öğretmenlere açıklama sını veliler erkek öğretmenlerden daha önemli görmektedirler.165 8. Kadın ve erksk.. müdürlerin daha çok aynı sorun larla karşılaştıkları, ancak bu sorunlarla karşılaşma de recelerinin farklı olduğu gömülmektedir. Kadın ve erkek müdürler, amaca hizmet etmeyen formalite niteliğindeki iş lemlerin çokluğu, mevzuatın değişmesinden doğan karmaşık lık, üst yönetimin okul yönetimindeki bürokratik işlem leri çoğaltıcı tutumu, yetki sorumluluk dengesizliği so runlarıyla karşılaştıkları görüşündedirler. Bu sorunlarla, kadın müdürler ”ara sıra“; erkek müdürler ise ”ara sıra“ ve ”sık" karşılaştıkları kanı sındad.ır lar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to establish the reason for the.low percentage of women principals in state primary schools, secondary schools and high schools, as compared with the percentage of women teachers. Four types of questionnaire were used in this study, and were completed.by 588 teachers, 37 principals, 38 officials responsible for the appointment of principals, and 30 parents respectively, in the Çankaya, Keçiören, Polatlı, Ayaş and Haymana districts of Ankara province. In the analysis of the data collected, frequencies and percentages, x tests, analysis of variance and the Hartley Method were used. The results obtained were as follows: 1. The percentages of both women teachers and women principals fall steadily from more highly developed to less highly developed areas, and also from primary schools to high schools. 2. There is a significant difference between women and men principals in such questions as marital status, profession of spouse, present occupation of spouse and level of education. 3. In general teachers do not want to be promoted to principal? but out of the small number who do wish to167 become principals, no significant difference was found between the sexes, i.e. women teachers want to become principals as much as men teachers do. 4. Both women and men teachers said that they. would be prepared to become principals only after gaining sufficient job experience; they also said that they would be prepared to become principals only on the condition that they can work half days. Further conditions are, for women, that they can wait until their children are older, and, for men, that principals' salaries be incre ased. 5. The three main reasons given by women teachers for not becoming principals are, in order of importance: that women do not want to be principals ; that the authori ties prefer to appoint men as principals; and that women cannot devote the necessary time to being a principals. The main reasons given by men teachers for women teachers not becoming principals are: that women do not want to.. become principals? that women cannot devote the necessary time to being a principal; and that the authorities prefer to appoint men principals. The main reasons given by wo men principals themselves for women teachers not becoming principals are: that the authorities prefer to appoint men as principals; that women do not want to be principals; and that social conditions are not right for women to be principals. The reasons given by men principals are: that168 women do not want to be principals; that women cannot devote the necessary time to being a principal ; and that geographical conditions are not right for women to be principals. The reasons given by the education department officials are: that women do not want to be principals? that women cannot devote the necessary time to being a principal; and that the school environment doos not accept a women as principal. Finally, the reasons given by parents are: that women cannot devote the necessary time to being a principal: that social conditions are not right for women to be principals; and that women do not want to be principals. 6. Teachers, officials and parents see no diffe rence between women and men teachers regarding the leadership qualities needed to be a school principal. These ^groups are unanimous in this opinion. 7. The following personal attitudes of a principal are considered more important by the women included in this study than by the men: he/she makes his/her attitudes clear to the teachers; he/she rules with an iron hand (negative aspect) ; he/she acts without consulting the teachers (negative) ; and he/she is slow to accept new ideas (negative). One attitude is considered more impor tant by men than by women, namely, he/she sees to it that the work of staff members is coordinated. The same attitude169 is considered slightly more important by principals and officials than by parents. On the other hand, one atti tude is considered slightly more important by parents than by teachers, namely, he/she makas his/her attitudes clear to the teachers. 8. Women and men principals generally encounter the same problems, but differ in the degree to which they < encounter them. They list their problems as follows: too much formality not serving a useful and; complications caused by changing rules and regulations: the attitudes of higher officials, which increase the bureaucratic work of school administration; and, an imbalance between their authority and their accountability. These problems were reported by women principals as being encountered“occa sionally”, and by men principals as being encountered“occasionally”or“often”.