A bendable EBG based a vivaldi fractal antenna for RF-energy harvesting applications for 5G networks
  1. Tez No: 870645
  2. Yazar: AHMED ABDULMAJEED ABDULHAMED
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Radio frequency (RF) based energy harvesting technologies have attracted different efforts from researchers to employ low energy in powering portable electronic devices. In this article, an Ultra-Wide Band (UWB) antenna based a Vivaldi fractal antenna backed with an Electromagnetic Bandgap (EBG) is exemplified for RF-energy harvesting in the modern 5G networks. The antenna is connected to full wave rectifier circuit to obtain a rectified DC current. The antenna is printed on a flexible Kodak photo work of 0.5mm thickness with εr=2 and loss tangent of 0.0015. The numerical simulations are conducted using CST MWS and HFSS software packages. The proposed antenna structure is fabricated using an ink jet printing technology based on conductive silver nanoparticle ink.
Özet (Çeviri)
Radyo frekansı (RF) tabanlı enerji toplama teknolojileri, taşınabilir elektronik cihazlara güç sağlamak için düşük enerji kullanmak için araştırmacıların farklı çabalarını çekmiştir. Bu makalede, modern 5G ağlarında RF-enerji hasadı için bir Elektromanyetik Bant Aralığı (EBG) ile desteklenen bir Vivaldi fraktal antenine dayalı bir Ultra Geniş Bant (UWB) anteni örneklenmiştir. Anten, doğrultulmuş bir DC akımı elde etmek için tam dalga doğrultucu devresine bağlanır. Anten, 0,5 mm kalınlığında εr=2 ve kayıp tanjantı 0,0015 olan esnek bir Kodak fotoğraf çalışmasına basılmıştır. Sayısal simülasyonlar, CST MWS ve HFSS yazılım paketleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen anten yapısı, iletken gümüş nanoparçacık mürekkebine dayalı bir mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi kullanılarak üretilmiştir.