Rekreatif bir faaliyet olarak Latin danslarında beden beğenimi ve öz-güvenin mental iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between body appreciation and self-confidence with mental well being in Latin dances as a recreational activity
  1. Tez No: 870644
  2. Yazar: DİLARA ŞAFAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma rekreatif bir faaliyet olarak Latin dansları yapan bireylerin bedeni beğenme, özgüven ve mental iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesini amaçlamıştır. Araştırmanın örneklem grubunu rekreatif amaçlı Latin dansları yapan 14-50 yaş aralığındaki ve yaş ortalaması 25,06±6.93 olan 89 kadın, 94 erkek toplam 183 birey oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanarak Latin dansları yapan bireylere, birtakım demografik soruların bulunduğu kişisel bilgi formu, Tylka ve Wood-Barcalow (2015) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Anlı vd. (2015) tarafından yapılan 'Bedeni Beğenme Ölçeği', Bandura'nın öz-yeterlik teorisi temel alınarak Akın (2007) tarafından geliştirilen 'Özgüven Ölçeği' ve Demirtaş & Baytemir (2019) tarafından geliştirilen 'Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (Kısa Formu)' uygulanmıştır. İstatiksel verilerin değerlendirmesinde, SPPS 25.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistikler, skewness – kurtosis, güvenirlik ve geçerlik, ANOVA, aşamalı (stepwise) regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın analizinden elde edilen bulgulara göre, Latin dansları yapan bireylerin bedeni beğenme ve özgüvenlerinin mental iyi oluşa etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca demografik değişkenlerin etkilerinin de incelendiği bu araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı ve gelecek çalışmalara ışık tutacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the relationship between engaging in Latin dance as a recreational activity and body appreciation, self-confidence, and mental well-being. The sample group of the study consists of a total of 183 individuals, including 89 females and 94 males aged between 14 and 50 the average age 25,06±6.93 who engage in recreational Latin dance activities. Quantitative research methods were employed in this study. Participants engaged in Latin dances completed a personal information form containing demographic questions, the Turkish adaptation of the 'Body Appreciation Scale' developed by Tylka and Wood-Barcalow (2015), the 'Self-Confidence Scale' developed by Akın (2007) based on Bandura's self-efficacy theory, and the 'Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale (Short Form)' developed by Demirtaş & Baytemir (2019). Statistical data analysis was conducted using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software program. Descriptive statistics, skewness – kurtosis, reliability and validity, ANOVA and stepwise regression analysis methods were used to analyze the data. According to the findings of the study's analysis, it was concluded that engaging in Latin dances has an impact on body appreciation and self-confidence, which in turn affect mental well-being. Additionally it is anticipated that this study, which also examines the effects of demographic variables, will contribute to the literature and shed light on future research endeavors.