Proxying internet services and machine learning for the internet of things
Proxy internet hizmetleri ve nesnelerin interneti için makine öğrenimi
- Tez No: 870646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son on yıllar, Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) hızla artan sayıda bağlı cihazı olduğunu göstermiştir. Buna göre, cihazları çalıştırmak için internet hizmetine daha önemli erişim gereklidir. Ancak, mevcut kaynakların sınırlı olması nedeniyle hizmetlere erişim IoT cihazlarında kapsamlı hale geldi. Bu sınırlama, hafif protokollerin önerilmesini motive etti (örneğin, kısıtlı Uygulama Protokolü (CoAP) ve MQ Telemetri Taşımacılığı (MQTT). Bu araştırma, bu hafif protokolleri kullanır ve protokollerini ve IoT gereksinimlerini kullanarak internet hizmetlerini proxy yapabilen yeni bir sistem önerir.) IoT cihazlarında yapılan deneyler, ağ bant genişliği, zaman, bellek ve enerji açısından kaynak tüketiminde önemli bir azalma olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, cihazların verimliliği önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Ayrıca, aynı (ileri) görevler gerçekleştirilebilir daha az (aynı) kaynak cihazlarını kullanma
Özet (Çeviri)
The last decades have shown a rapidly growing number of connected devices of the Internet of Things (IoT). Accordingly, more significant access is needed to the internet service to operate the devices. However, access to the services became exhaustive on IoT devices due to limited available resources. This limitation motivated proposing of lightweight protocols, (for example, constrained Application Protocol (CoAP) and MQ Telemetry Transport (MQTT). This research uses these lightweight protocols and proposes a novel system capable of proxying internet services by using their protocols and requirements for IoT devices. On IoT devices, the experiments demonstrate a significant decrease in resources consumption in terms of network bandwidth, time, memory, and energy. Consequently, the efficiency of the devices is significantly improved. Furthermore, the same (futher) tasks can be performed using the less (same) resources devices.