10-18 ay arası serebral palsi'li bebeklerde dinamik hareket müdahalesinin (DHM) motor gelişime etkisi
The effect of dynamic movement intervention (DMI) on motor development in infants with cerebral palsy between 10-18 months
- Tez No: 870654
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL BÜŞRA KAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı 10-18 ay arası SP'li bebeklerde Dinamik Hareket Müdahelesi (DHM)'nin, motor gelişime olan etkisinin araştırılmasıdır. Bu araştırmaya SP tanılı 20 bebek dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bebekler Smile Hands For Kids Merkezi'nde, çalışmaya katıldı. Bebekler randomize şekilde iki gruba ayrıldı; DHM grubu (n=10), Konvansiyonel Fizyoterapi grubu (n=10). Her iki grup katılımcıları 6 hafta boyunca haftada 3 gün 45 dakika toplamda fizyoterapi seansı aldı. DHM grubuna DHM egzersizleri, Konvansiyonel Fizyoterapi grubuna eklem hareket açıklığı, germe egzersizileri uygulandı. DHM grubuna toplamda 18 defa DHM uygulandı. Bir seansta ortalama 8-10 farklı DHM egzersizi uygulanarak, her hareket 5 tekrar ile sonlandırıldı. Değerlendirme ölçütü olarak, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ-88), Peabody Motor Gelişim Ölçeği-2 (PMGÖ-2), Sadece DHM grubuna DHM Egzersiz Skorlama Tablosu ve çalışmanın en başında bir defa Bebek / Yürümeye Başlayan Çocuk Duyu Profili (BYDP) kullanılarak değerlendirilmeleri gerçekleştirildi. Duyusal hassasiyet ve vestibüler işlemleme parametrelerin çıktılarına bakarak tipik performans aralığında olan çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Dynamic Movement Intervention (DMI) on motor development in infants aged 10-18 months with cerebral palsy (CP). Twenty infants diagnosed with CP were included in the study. The participants were recruited at the Smile Hands For Kids Center. Infants were randomly assigned to two groups: the DMI group (n=10) and the Conventional Physiotherapy group (n=10). Both groups received physiotherapy sessions three times a week for 6 weeks, totaling 45 minutes per session. The DMI group received DMI exercises, while the Conventional Physiotherapy group received joint range of motion and stretching exercises. The DMI group received a total of 18 DMI sessions, with an average of 8-10 different DMI exercises per session, each completed with 5 repetitions.Assessment criteria included the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88), Peabody Developmental Motor Scales-2 (PDMS-2), DMI Exercise Scoring Table (only for the DMI group), and initially, the Infant/Toddler Sensory Profile (ITSP) was used once at the beginning of the study. Children within the typical performance range based on sensory sensitivity and vestibular processing parameters were included in the study.