Total diz protezi ameliyatı olacak hastalara ameliyat öncesi uygulanan eğitim videosunun ameliyat sonrası kaygı ve ağrı üzerine etkisi
The effect of preoperative education video on postoperative anxiety and pain in patients who will have total knee replacement surgery
- Tez No: 870655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, Total Diz Protezi (TDP) ameliyatı olacak hastalara ameliyat öncesi uygulanan eğitim videosunun ameliyat sonrası kaygı ve ağrı üzerine etkisi belirlemek amacıyla yapılmış, yarı deneysel türde bir araştırmadır. Araştırma Nisan 2022-Ekim 2022 tarihleri arasında Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ortopedi ve travmatoloji kliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini G-power analizine göre belirlenmiş 40 girişim 40 kontrol olmak üzere toplam 80 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Hasta Bilgi Formu'', ''Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”ve“Görsel Analog Skala (VAS)”kullanılmıştır. Girişim grubundaki hastaların, ameliyattan bir gün önce kaygı düzeyleri değerlendirilerek, hastalara rutin bakımın yanı sıra ameliyathaneye ilişkin hazırlanan eğitim videosu ile eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna ise ameliyat öncesi rutin bakım dışında başka bir girişim uygulanmamış olup, ameliyattan bir gün önce sadece kaygı düzeyleri ölçülmüştür. Girişim ve kontrol grubundaki hastaların, ameliyat sonrası 6.,12. saatlerde ağrı düzeyleri, 24. saatte hem ağrı hem de kaygı düzeyleri ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde, hastalara ait sayısal tanımlayıcı özellikler ve gruplar arası karşılaştırılmalarda bağımsız örneklem t testi, kategorik tanımlayıcı özelliklerin gruplar arası karşılaştırılmalarında ki-kare testleri, gruplara göre değişkenlerin izlem zamanlarına göre karşılaştırılmalarında ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ameliyathaneye ilişkin video ile eğitim uygulanan girişim grubunun ameliyat sonrası DKÖ puan ortalamalarının kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu (p0,05). Bu sonuçlar, TDP hastalarına ameliyat öncesi uygulanan ameliyathaneye ilişkin eğitim videosunun hastaların ağrı düzeyini etkilemediğini ancak kaygı düzeylerini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a semi-experimental research to determine the effect of preoperative educational videos on postoperative anxiety and pain in patients undergoing Total Knee Replacement (TKR) surgery. The research was carried out between April 2022 and October 2022 at the orthopedics and traumatology clinic of Karaman Training and Research Hospital. The sample of the study consisted of a total of 80 patients, 40 intervention and 40 control, determined according to G-power analysis. Data collection tools included the“Patient Information Form,”the“State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I),”and the“Visual Analog Scale (VAS).”In the intervention group, the anxiety levels of patients were assessed one day before surgery, and in addition to routine care interventions, patients were provided with education through a specially prepared video about the operating room. In the control group, apart from routine preoperative care, no other intervention was applied, and only anxiety levels were measured one day before surgery. The pain levels of patients in the intervention and control groups were measured at 6th and 12th hours postoperatively, and both pain and anxiety levels were measured at the 24th hour. Independent samples t-test was used for numerical descriptive characteristics of patients and intergroup comparisons, chi-square tests for categorical descriptive characteristics, and ANOVA analysis for comparisons of variables according to follow-up times.