Kadın sporcular üzerine yapılmış bilimsel çalışmalara veri madenciliği ile bakış
A view of scientific studies on female athletes with data mining
- Tez No: 870663
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde kadın sporcular hakkında yapılan akademik çalışmaların konu ve kapsamlarının incelenmesi ve fark edilecek örüntüler dahiline yapılan çalışmaların bibliyografik incelemesi yapılmıştır. Bu doğrultuda, Veri tabanı olarak dünya genelinde yapılan akademik çalışmalara WOS ve SCOPUS üzerinden erişilmiş ve veriler Metin Madenciliği yöntemi ve Vosviewer kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an examination of the subjects and scopes of academic studies on female athletes in the literature and a bibliographic review of studies within noticeable patterns have been conducted. Accordingly, academic studies conducted worldwide were accessed through WOS and SCOPUS databases as the data sources, and the data were examined using Text Mining method and Vosviewer. The obtained results have been evaluated.