Yaşlı bireylerde MIND diyetine uyum ile bilişsel fonksiyonların ilişkisinin değerlendirilmesi: Kırıkkale ili örneği
Evaluation of the relationship between compliance with the MIND diet and cognitive functions in elderly individuals: The example of Kırıkkale province
  1. Tez No: 870662
  2. Yazar: ESRA SÜLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, 65-74 yaşları arasındaki bireylerde MIND diyetine uyumun bilişsel fonksiyonlar ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Kırıkkale Merkez ilçede bulunan üç Aile Sağlığı Merkezine, Ağustos-Ekim 2023 tarihleri arasında başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 143 gönüllü birey katılmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri, geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kayıtları ve Yarı Niceliksel Besin Tüketim Sıklığı kayıtları alınmıştır. Bireylerin bilişsel fonksiyonları Standardize Mini Mental Test (SMMT) ile değerlendirilmiş ve MIND diyet puanları Yarı Niceliksel Besin Tüketim Sıklığı Anketi ile hesaplanmıştır. Bireylerin beslenme durumları Mini Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF) ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya 69 erkek, 74 kadın katılmış olup örneklemin ortalama yaşı 69,57±3,97 yıldır. BKİ sınıflamasına göre erkeklerin %72,5'i ve kadınların %89,2'si obezdir. MNA-SF sınıflamasına göre erkeklerin 10,3'ü ve kadınların %25,7'si malnütrisyon riski altındadır. Yaşlı bireylerin ortalama MNA-SF puanı 12,9±1,55; ortalama SMMT puanı 20,59±5,86; ortalama MIND diyet puanı 7,66±1,82 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between compliance with the MIND diet and cognitive functions in individuals aged 65-74. One hundred forty three volunteer individuals who applied to three Family Health Centers in Kırıkkale Central district between August and October 2023 and met the inclusion criteria participated in the research. Individuals' anthropometric measurements, retrospective 24-hour food consumption records and Semi-Quantitative Food Consumption Frequency records were taken. Individuals' cognitive functions were evaluated with the Standardized Mini Mental Test and MIND diet scores were calculated with the Semi-Quantitative Food Consumption Frequency Questionnaire. Nutritional status of individuals was evaluated with Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF). Sixty nine men and 74 women participated in the research, and the average age of the sample was 69,57±3,97 years. According to BMI classification, 72,5% of men and 89,2% of women are obese. According to the MNA-SF classification, 10,3% of men and 25,7% of women are at risk of malnutrition. The average MNA-SF score of elderly individuals is 12,9±1,55; The mean SMMT score was 20,59±5,86; The average MIND diet score was calculated as 7,66±1,82.