Denerve kas fleplerinde İrisin'in kas atrofisi üzerine etkisi
Efects of Irisin on muscle atrophy in denervated muscle flaps
- Tez No: 870674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Doku defektlerinin onarımında flepler yaygın olarak kullanılır, flepin beslenmesi ve adaptasyonunda, defekt alanına, hastanın eşlik eden hastalıklarına ve flebe ait pek çok patofizyolojik değişiklikler rol oynamaktadır. Özellikle kas fleplerinde flep disseksiyonu sonrasında iyatrojenik olarak denerve hale getirilen flepte atrofi ve yağlı dejenerasyon meydana gelmekte olup, erken ve geç dönem komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir (yara ayrışması, atrofiye sekonder olarak flep altındaki doku ve organik olmayan materyallerin ekspoze olması gibi). Bu çalışmada İrisin 'in ratlarda M. kuadriseps femoris denerve kas fleplerinde denervasyona sekonder gelişen atrofi ve dejenerasyonu önleme etkisi incelendi. Işık mikroskopisinde kas liflerinde dejeneratif değişiklikler, nükleus yapısı değerlendirildi, immünohistokimyasal değerlendirmede miyozin ağır zincir 2 antikorları kullanılarak preparatlardaki boyanma miktarlarına göre semikantitatif değerlendirme yapıldı. Bu çalışmanın amacı İrisin 'in denerve kas fleplerinde kas atrofisi üzerine olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ağırlıkları 250 ile 450 gram arasında değişen 24 adet Wistar-Albino erkek sıçan 3 gruba ayrıldı. İlk grup (n=8) kontrol grubu olarak belirlendi ve sadece sol inguinofemoral insizyonla girilerek kuadriseps femoris kas flebi femoral sinir transeksiyonu ile hazırlandı. İrisin grubunda da aynı şekilde sol inguinofemoral insizyonla girilerek kuadriseps femoris kas flebi femoral sinir transekte edilerek hazırlandı. 3. gruba herhangi bir cerrahi girişim yapılmadı. Ardından irisin grubuna intraperitoneal 40 ng/kg dozunda haftada 3 kere, 3 hafta boyunca enjeksiyon yapıldı. Kontrol ve denerve kas grubuna hacimce İrisin'e eşdeğer salin enjeksiyonu yapıldı. 3 haftanın sonunda denekler sakrifiye edildi ve kontrol grubu, İrisin+denerve kas grubu ve denerve kas grubundaki sıçanların bilateral M. kuadriseps femoris kasları eksize edildi, kasların ağırlıkları ölçüldü ve ardından histopatolojik olarak ışık mikroskopisinde nükleus yerleşimleri, inflamatuar hücre varlığı, miyobfibril dejenerasyonu, yağlı dejeneasyon, vakuolizasyon ve miyofibril atrofisi ve immünihistokimyasal olarak miyozin ağır zincir 2 proteini miktarı değerlendirildi. Bulgular: Histolojik, immünohistokimyasal inceleme ve fiziksel ölçümlerin kıyaslanması sonrasında, denerve edilmiş M. kuadriseps femoris kas flepleri üzerinde 3.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Flaps are commonly used in the repair of tissue defects, where the nutrition and adaptation of the flap play significant roles due to the defect area, the patient's coexisting diseases, and many pathophysiological changes related to the flap. Especially in muscle flaps, iatrogenically denervated flaps post-dissection undergo atrophy and fatty degeneration, leading to potential early and late postoperative complications such as wound dehiscence and exposure of underlying tissues or non-organic materials. This study investigated the preventive effect of irisin on atrophy and degeneration secondary to denervation in rat M.rectus femoris denervated muscle flaps. Light microscopy was used to evaluate degenerative changes and nucleus structure in muscle fibers, while immunohistochemical analysis was conducted using myosin heavy chain 2 antibodies for semi- quantitative evaluation based on staining intensities. Materials and Methods: 24 Wistar-Albino male rats, weights between 300 and 450 grams, were divided into three groups. The first group served as the control, undergoing only right inguinal femoral incision and preparation of the rectus femoris muscle flap through femoral nerve transection. The same procedure was applied to the irisin group, followed by intraperitoneal injections of 40ng/kg irisin three times a week for three weeks. The control and denervated muscle groups received volume- equivalent saline injections. At the end of three weeks, the animals were sacrificed, and the bilateral rectus femoris muscles were excised for evaluation of muscle weight and subsequent histopathological and immunohistochemical analysis for myofibril diameter, fatty degeneration, vacuolization, myofibril atrophy, and myosin heavy chain 2 protein quantity. Findings: Comparative analysis of histological, immunohistochemical examinations, and physical measurements statistically detected irisin's protective effect against atrophy in denervated M. rectus femoris muscle flaps by the end of week 3.