Mobil telefon işletmeciliği için alternatif lisans verme modeli
An Alternative licensing model for mobile communications
  1. Tez No: 87068
  2. Yazar: HAKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNHAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, İşletme, Political Science, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Mobil telekomünikasyon tüm dünyada yaygınlığını ve popüleritesini gittikçe arttıran, sağladığı kolaylıklarla her geçen gün daha fazla insanı kapsama alanına alan bir hizmettir. Çeşitli yönleriyle ülkemizin de gündemini son birkaç yıldır oldukça meşgul etmektedir. Türkiye'de Nisan 1998'de lisans alan iki işletmecinin verdiği mobil telefon hizmeti, son aylarda özellikle ödenen lisans bedelleri ile anılır olmuştur. 1998 yılında devletin yaptığı özelleştirmelerin içinde en büyük payı bir milyar dolarlık bedel ile GSM işletmeciliği lisansları oluşturmuştur, iki yeni işletmeciye daha lisans verilmesi gündemdedir. Mevcut iki lisansın verilmesinden önce ve sonra sürecin işleyişi üzerinde pek çok tartışma yapılmış, usulsüzlük ve haksızlık iddiaları ortaya atılmıştır. Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için önemli rol oynayabilecek mobil telekomünikasyon, ülkemizde henüz kurulma aşamasındadır. Bu sektörün sağlam temeller üzerinde yapılanması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin en önemlisi, ödenecek lisans bedelleri ve lisans alacak adayların tespit edilmesidir. Bu araştırma, mevcut lisanslar verilirken yapılan hataların, sektörün gelişmesini olumsuz etkileyeceği düşüncesinden hareketle, şeffaf ve adil bir lisans bedeli ve lisans verme modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, önceki lisansların verilme süreci tartışılmış, hatalar tespit edilmiştir. Sonra dünyadaki mobil telefon lisanslarının nasıl verildiği incelenerek bunlardan sonuçlar çıkarılmıştır. Elde edilen bu sonuçlar ışığında, Türkiye'de gelecekte verilecek mobil haberleşme lisansları için zaman ve teknoloji ne olursa olsun geçerli olabilecek bir lisans verme modeli geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mobile Communication is a service which is increasing its penetration and popularity worldwide and covering increasing number of people with its facilities. It keeps the agenda of Turkey busy by various means for recent years. The mobile communicates in Turkey supplied by two operators licensed in April 1998 are especially subject to debate on the license fees paid. The license fees form the major share in the revenue that the government obtained from privatization in 1998. Licensing two more mobile operators is in the agenda of Turkey for the coming months. There were many arguments related to the periods both before and after the award of the existing licenses claiming the licensing method being unfair and irregular. Mobile communication which can act an important role in the economic and social development of Turkey is still in its early phase. Necessary regulations should be carried out in order the sector be established on powerful basis. The most significant issues of the regulations are the license fees to be paid and the selection of the winner amongst others. This study, based on the idea that the mistakes made in the award of the former licenses may influence the improvement of the sector badly, is targeting to develop a fair and transparent license fee and licensing model. The study first criticizes the award of the former licenses and the mistakes are identified. Then the methods applied in various countries are studied and useful outcomes are noted. Under the light of the lessons learned from the experiences of the other countries, a licensing model which can be applied for the award of upcoming licenses in Turkey independent of time and technology is developed.