Diyabetik obezlerde eksenatid sonrası metabolik ve inflamatuar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic and inflammatory markers after exenatide in diabetic obese patients
  1. Tez No: 870682
  2. Yazar: MAHSUM ÇAĞLIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Diyabetik obezlerde eksenatide sonrası metabolik ve inflamatuar belirteçlerin değerlendirilmesi. Yöntem: Bu Çalışmada 01 Temmuz 2013 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastaneleri tedavi gören 18-90 yaş arasında olan Tip 2 DM (Diyabetes Mellitus) ve obezite (vki≥30) tanılı 119 hasta retrospektif incelenecektir. Eksenatid sonrası metabolik ve inflamatuar belirteçler değerlendirilecektir. Bulgular: Araştırmada yer alan hastaların demografik özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya 119 hasta dahil edildi. Elde edilen sonuçlara göre; hastaların yaşlarının ortalaması 52,26 ± 8,93 olarak belirlenmiştir. Hastaların %17,6'sının erkek, %82,4'ünün kadın olduğu saptanmıştır. Hastaların LDH / albümin oranlarının ortalaması exenatide verilmeden önce 61,25 ± 22,52, exenatide verildikten 6 ay sonra 54,43 ± 14,27 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Dicle University Faculty of Medicine: Evaluation of Metabolic and Inflammatory Markers After Exenatide in Diabetic Obese Individuals Methods: In this study, a total of 119 patients aged between 18 and 90 years diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) and obesity (BMI ≥ 30), who were treated at Dicle University Hospitals between July 1, 2013, and December 31, 2019, will be retrospectively examined. Metabolic and inflammatory markers will be evaluated after exenatide treatment. Results: The demographic characteristics of the patients included in the study were evaluated. A total of 119 patients were enrolled in the study. According to the results obtained, the mean age of the patients was determined as 52.26 ± 8.93. It was observed that 17,6% of the patients were male, and 82.4% were female. The average of LDH/albumin ratios for patients was determined as 61.25 ± 22.52 before receiving exenatide and 54.43 ± 14.27 after 6 months of exenatide treatment.