Şanlıurfada HPV pozitif olan kadınların serviks kanserinin erken tanısınayönelik bilgi ve davranışları
Knowledge and behaviors of women who are HPV positive in Şanlıurfa towards early diagnosis of cervical cancer
  1. Tez No: 870738
  2. Yazar: GÜLER ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, Şanlıurfa İl Merkezi'nde serviks kanseri taraması sonrası Human Papilloma Virus (HPV) pozitif olan kadınların serviks kanserinin erken tanısına yönelik bilgi ve davranışlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa il merkezinde 1. Basamak sağlık kurumlarında serviks kanser taraması yapılan ve 2019 yılında Ulusal HPV Laboratuvar Sistemi'ne kayıtlı HPV pozitif kadınlar oluşturmuştur. Araştırmada örnek seçimine gidilmemiş, Şanlıurfa İl Merkezi'nde yaşayan tüm kadınlara ulaşılması hedeflenmiştir. Veriler, Veri Toplama Formu kullanılarak 08.09.2021-22.04.2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve Harran Üniversitesi Etik Kurulu'ndan yazılı izin, araştırmaya katılmayı kabul eden Kadınların ise bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tamamlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama ve standart sapma, tek değişkenli analizden Ki Kare ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların yaş ortalaması 43.35±8.644 olup %46.2'si herhangi bir eğitim kademesini tamamlamamıştır. Kadınların %64.4'ü serviks kanserinin ne olduğunu bilmemektedir. Kadınların %85.1'i şikayeti olmasa da serviks kanserinin erken tanısı için muayene olmayı düşünmektedir. Kadınların %62.7'si tarama sonrası erken tanı davranışı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a complementary type to determine the knowledge and behaviors of women who were HPV positive after cervical cancer screening for early diagnosis of cervical cancer in Şanlıurfa province center. The population of the study consisted of HPV-positive women who were screened for cervical cancer in primary health care institutions in Şanlıurfa province center in 2019 and registered in the National HPV Laboratory System. No sample selection was made in the study and it was aimed to reach all women living in Şanlıurfa City Center. Data were collected through face-to-face interviews between 08.09.2021-22.04.2022 using the Data Collection Form. Written permission was obtained from Şanlıurfa Provincial Health Directorate and Harran University Ethics Committee and informed consent was obtained from women who agreed to participate in the study. In the evaluation of the data, percentage, mean and standard deviation were used as complementary statistics, and chi-square and Mann Whitney U test were used as univariate analyzes. The average age of women in the study was 43.35±8.644 and 46.2% of them had not completed any level of education. 64.4% of women do not know what cervical cancer is. 85.1% of women are considering being examined for early diagnosis of cervical cancer, even if they have no complaints. 62.7% of women showed early post-screening behavior.