Şanlıurfada yayılış gösteren legumınosae familyasına ait bazı taksonların morfolojik ve palinolojik açıdan araştırılması
Morphological and palinological investigation of some taxons of leguminosae family in Şanlıurfa
  1. Tez No: 577924
  2. Yazar: FATMA ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmamda Şanlıurfa ilinde yayılış gösteren Leguminosae familyasına ait ( Astragalus, Medicago ve Trifolium ) polenleri ışık ve elektron mikroskoplarında incelenmiş olup, morfolojik özelliklerinede bakılmıştır. Morfolojik çalışmalar çerçevesinde araziye çıkılmış ve herbaryumdaki örnekler incelenmiştir. Ayrıca lokaliteleri çıkarılmıştır. Palinolojik çalışma çerçevesinde ise polen şekilleri, ornamentasyonları, por ve kolpus uzunluk ve genişlikleri tespit edilmiş, ölçümleri yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Astragalus, Medicago, Trifolium, morfolojik, palinolojik
Özet (Çeviri)
In this study, the pollens belonging to Leguminosae family (Astragalus, Medicago and Trifolium) in Sanliurfa were examined under light and electron microscopes and their morphological properties were examined. Morphological studies were carried out in the field and herbarium samples were examined. In addition, localities were removed. In the framework of palynological study, pollen shapes, ornamentations, pore and colpus length and width were determined and measured. KEYWORDS: Astragalus, Medicago, Trifolium, morphological, palynological