Şanlıurfada esrar kullanan bireylerin kişilik ve sosyodemografik özellikleri
Personalities and socio-demographic characteristics of individuals using cannabis in sanliurfa
- Tez No: 331632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FATİH KARABABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Esrar kullanımı ve bunun doğurduğu fiziksel ve ruhsal sorunlar birey ve toplum ruh sağlığı açısından güncel bir sorun oluşturmayı sürdürmektedir. Esrar kullanımı ve bunun kişide ve toplum yaşamında yarattığı olumsuz durumların anlaşılmasında bireyin ruhsal durumu ile birlikte sosyal, fiziksel özellikleri yanı sıra, kişiliğinin mizaç ve karakter bileşenleri de etken olabilir. Bireyin başta esrar olmak üzere madde kullanımında etkenleri saptamak ve bu etkenler arasındaki ilişkileri vurgulamak, başta esrar olmak üzere madde kullanım davranışının psikodinamiğini anlamamızda yardımcı olabilir. Bu anlayış, davranışın biyolojik içeriği kadar, ruhsal, sosyal, mizaç, karakter bileşenlerini, bunlar arasındaki ilişkinin vurgulanmasını gerektirir ve bu durum koruyucu ruh sağlığı açısından önemli olabilir. Amaç: Bu çalışmada Ş. Urfa?da yaşayan esrar kullanan kişilerde bulunan psikolojik belirti kümelerinin, sosyodemografik verileri ile mizaç karakter özellikleri arasındaki ilişkiye bakılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda DSM 1V kriterlerine göre, esrar kullanım bozukluğu olan 30 kişi ile DSM 1V kriterlerine göre esrar kullanım bozukluğu olmayan 30 kişilik kontrol grubuna, SCL-90 psikolojik belirti listesi, sosyodemografik veri formu ve Cloninger?in Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) uygulandı. İstatistiksel analiz SPSS 21 programı kullanılarak yapılmıştır. Ölçümlerle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu, her bir grupta Kolmogorov Smirnov testi ve Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Kategorik değişkenler ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Sürekli değişkenler ise normal dağılım gösteriyorsa t-testi kullanılarak, normal dağılım göstermiyorsa Mann Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Esrar kullanımı ve 2 kategorili nitel değişkenler arasındaki ilişki Phi katsayısı ve Cramer V?s katsayısı, MKE alt ölçeklerinin birbirleriyle ve SCRL 90 verileri arasındaki korelasyon, sperman korelasyon analizi ile yapıldı. Anlamlılık düzeyi p< 0.05 olarak alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The use of cannabis and physical and mental disorders caused by it continues to create current problems in terms of the mental health and illness of both the individual and the society. In addition to social and physical characteristics and temperament and character components of an individual, his/her mental condition may be a determinant in the understanding of negative impact caused by the use of cannabis on the individual and his/her social life. Identifying factors in the individual?s use of substances, in particular, cannabis, and highlighting associations between such factors can be useful for us to be able to understand the psychodynamics of behaviours of cannabis usage. This understanding requires one to emphasize biological contents and mental, social, temperamental and characteristic components of behaviours, and the association between them, which can be of important for the preventive mental health. Purpose: This study aims to review the association between the set of psychological symptoms of individuals who live in Sanlıurfa and use cannabis, and socio-demographic data and temperamental characteristics. Materials and Methods: In our study, we employed the SCL-90 checklist of psychological symptoms, a socio-demographic data form and Cloninger?s Temperament and Character Inventory (TCI) for a group of 30 individuals who have cannabis abuses based on the DSM 1V criteria, and for a control group of 30 individuals who do not have cannabis abuses based on the DSM 1V criteria. Statistical analysis was performed using SPSS 21 software. Suitability of the normal distribution of data from measurements, in each group were examined with Shapiro-Wilk test and Kolmogorov-Smirnov test. Categorical variables were analyzed by chi-square test. Shows a normal distribution of the t-test for continuous variables, using the Mann-Whitney U test showing a normal distribution were analyzed. The relationship between cannabis use and the 2 categories of qualitative variables Phi coefficient and Cramer's V's coefficient of correlation between TCI subscales with each other and SCRL 90 data, Spearman correlation analysis was performed. The significance level is taken as p0,05).