Bölgemizdeki Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda antidiyabetik ilaç kullanım rejimlerinin ve tercihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antidiabetic drug usage regimens and preferences in patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus in our region
  1. Tez No: 870763
  2. Yazar: MEDET SERHAT ÇAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BANKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bölgemizdeki tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı hastalarda antidiyabetik ilaç kullanım rejimleri ve tercihlerinin değerlendirerek bölgemizde ki hastalarda kullanılan antidiyabetik rejimlerin gösterilmesi ve bu profiller üzerindeki sosyodemografik ve klinik özelliklerin ilişkisini araştırmak ve farklı antidiyabetik ilaç rejimleri kullanan hastalarda glisemik ve metabolik hedeflere ulaşma oranını analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: 1 Mayıs 2023 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji-Metabolizma polikliniklerine başvuran, 2022 TEMD kılavuzuna göre tip 2 DM tanılı 18 yaş üzerinde 599 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı reddeden, gebeliği olan, 18 yaş altı hastalar ve malignite tanısı olan hastalar dahil edilmemiştir. Çalışmamız kesitsel ve tek merkezli bir çalışmadır. Hastaların demografik verileri, kullandığı ilaçlar, yandaş hastalıkları, DM hastalık süreleri, HDL, LDL, TG, HbA1C, spot idrarda albümin/kreatinin değerleri, mikro ve makro komplikasyonları BMİ ile sistolik, diyastolik kan basınçları ölçülerek kayıt altına alınmıştır. Hastaların kullandığı antidiyabetik ilaçlar sadece OAD tedavisi alanlar ve Enjectabl tedavi alanlar olarak gruplandırıldı. Bulgular: Tip 2 DM tanılı 599 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları en düşük 31, en yüksek 80 iken, yaş ortalamaları 56,4±9,8 yıl idi. Hastalardan 373 (%62,3)'ü erkek, 226 (%37,7)'sı kadındı. VKİ ortalamalarının 31,9±6,9 olduğu gözlendi. Sigara kullanımına 247 (%41,2) hastada rastlanıldı. Diğer ek hastalık bulguları sırasıyla hastalardan 292 (% 48,7)'inde HT, 130 (% 21,7)'unda KAH, 15 (% 2,5)'inde KBH, 111 (% 18,5) hastada ise Hipoglisemi tespit edildi. Mikro vasküler komplikasyon 331 (%55,3) hastada gözlenirken, 140 (%23,4) hastada makrovasküler komplikasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to evaluate the treatment patterns and preferences regarding antidiabetic medication regimens among individuals diagnosed with type 2 Diabetes Mellitus in our region. We also seek to illustrate the prevalent antidiabetic regimens used locally and investigate the correlation between sociodemographic and clinical factors with these treatment profiles. Furthermore, we aim to analyze the effectiveness of achieving glycemic and metabolic targets among patients employing various antidiabetic drug regimens. Materials and Methods: Between May 1, 2023, and December 31, 2023, a total of 599 patients aged 18 and over, diagnosed with type 2 DM according to the 2022 TEMD guidelines, who presented to the Internal Medicine and Endocrinology- Metabolism outpatient clinics of the Ministry of Health University Adana City Training and Research Hospital, were included in the study. Patients who refused to participate, those with pregnancy, patients under 18 years of age, and those diagnosed with malignancy were excluded. Our study is a cross-sectional, single- center study. Demographic data, medications used, comorbidities, duration of DM, HDL, LDL, TG, HbA1C, spot urine albumin/creatinine values, micro and macro complications, BMI, systolic, and diastolic blood pressures of the patients were recorded. The antidiabetic drugs used by the patients were grouped into those receiving only OAD treatment and those receiving injectable therapy. Results: A total of 599 patients diagnosed with type 2 DM were included in the study. The age of the patients ranged from 31 to 80 years, with a mean age of 56.4±9.8 years. Of these, 373 (62.3%) were male and 226 (37.7%) were female. The mean BMI was 31.9±6.9. Smoking was observed in 247 (41.2%) patients. Other comorbidities included hypertension (HT) in 292 (48.7%) patients, coronary artery disease (CAD) in 130 (21.7%) patients, chronic kidney disease (CKD) in 15 (2.5%) patients, and hypoglycemia in 111 (18.5%) patients. Microvascular complications were observed in 331 (55.3%) patients, while macrovascular complications were detected in 140 (23.4%) patients.