Acil servise baş dönmesi şikayeti ile başvuran hastaların laboratuvar ve görüntüleme bulgularının klinik, tanı ve tedavi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of laboratory and imaging findings with clinical, diagnosis and treatment of patients admitting to the emergency department with dizziny complaints
  1. Tez No: 870762
  2. Yazar: VİLDAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Araştırmamızda acil servise baş dönmesi şikayetiyle başvuran hastaların laboratuvar ve görüntüleme bulgularını BPV ve santral vertigo olmak üzere hasta gruplarında değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Kliniğimize başvuran 250 hastanın verilerini retrospektif olarak değerlendirdik. İki gruba ayrılan hastalar çeşitli parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Analizlerde SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, hastaların %87,6'sı BPV grubunda, %12,4'ü ise santral vertigo grubunda yer almaktadır. BPV grubundaki hastaların yaş ortalaması 58,79 iken, santral grubundaki hastaların yaş ortalaması 66,81'dir. Glukoz, laktat, COHb değerleri ve yaş ortalaması santral grubu hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, BT ve MR görüntülemelerinde santral grubundaki hastalarda anormal bulgular ve hastaneye yatış oranı BPV grubuna göre daha fazladır. Sonuç: Acil servise baş dönmesi şikayetiyle başvuran hastaların çoğunluğu BPV kaynaklıdır. Santral vertigo vakaları daha az olup, genellikle daha yüksek yaş ortalamasına, glukoz, laktat ve COHb değerlerine sahiptir. Ayrıca, bu grup daha ayırıcı görüntüleme bulguları ve hastaneye yatış oranları ile karakterizedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our research aimed to evaluate the laboratory and imaging findings of patients presenting to the emergency department with complaints of dizziness, categorized into groups with Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPV) and central vertigo. Materials and Methods: We retrospectively analyzed the data of 250 patients who presented to our clinic. The patients were divided into two groups and compared across various parameters using the SPSS 22.0 statistical software. Results: In our study, 87.6% of the patients were in the BPV group, while 12.4% were in the central vertigo group. The average age of patients in the BPV group was 58.79, compared to 66.81 in the central vertigo group. The values of glucose, lactate, COHb, and the average age were found to be higher in the central vertigo group. Additionally, imaging results from CT and MRI scans showed that abnormal findings and hospital admission rates were more prevalent in the central vertigo group compared to the BPV group. Conclusion: The majority of patients presenting to the emergency department with dizziness are suffering from BPV. Cases of central vertigo are less common and are generally associated with higher average ages, glucose, lactate, and COHb values. Furthermore, this group is characterized by more distinctive imaging findings and higher hospital admission rates.