Alt batın operasyonu geçiren çocuklarda postoperatif erken ajitasyonun ağrı skorları ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between early postoperative agitation and pain scores in children undergoing lower abdominal surgery
  1. Tez No: 870766
  2. Yazar: ECE BURÇAK CERİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇOPUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda umblikus altı cerrahi geçiren çocuklarda ameliyat sonrasında görülen erken ajitasyonun preoperatif anksiyete skalası mYPAS, ağrı skalaları FLACC, Wong Baker, PPPM ve deliryum skalası PAED ile ilişkisini saptamayı amaçladık. Temmuz 2021- Ocak 2023 tarihleri arasında ilk kez operasyon geçiren, ASA I-II, 0-18 yaş grubu 133 hastayı çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, yandaş hastalıkları ve ASA skoru, ameliyat tipi, ameliyatın acil ya da elektif olması, uygulanan premedikasyon, hastaneye yatışı ile opere olması arasındaki geçen süre, uygulanan anestezi yöntemi, kaudal anestezi uygulanıp uygulanmadığı, ameliyatın süresi, ameliyat tarihi, intraoperatif gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Hastaların preoperatif anksiyete düzeylerini değerlendirmek için ameliyat öncesi preoperatif gözlem ünitesinde mYPAS, ekstübasyon (0. dakika), 5. dk, 10. dk ve 15. dk PAED, FLACC, Wong Baker değerleri ile ameliyat sonrasında 1. gün ve 2. gün PPPM değerleri kaydedildi. Erkek çocuklarda deliryum oranının kız çocuklardan fazla olduğu görüldü. Acil vakalarda elektif vakalara göre özellikle postoperatif 10. ve 15. dakikalarda PAED değerlerinin daha yüksek ve deliryumun daha fazla olduğu, 60 dakikadan uzun süren vakalarda deliryum oranının daha yüksek olduğu görüldü. mYPAS'a göre preoperatif anksiyete düzeyi yüksek olan çocukların postoperatif ağrı düzeylerinin FLACC ölçeğine göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Ancak kaudal blok yapılan çocuklarda anksiyetelere yüksek bile olsa ağrı düzeyleri daha düşüktü. Aynı zamanda kaudal blok yapılan hastaların postoperatif 1. ve 2. günde de ağrı düzeylerinin PPPM ölçeğine göre daha düşük olduğu görüldü. Kaudal blok yapılan hastalarda uyanıklığın arttıkça deliryum skorunun blok yapılmayanlara göre daha fazla arttığı saptandı. Çalışmamızda yaygın olarak kullanılan ağrı ve deliryum ölçeklerinin yararlılığı desteklenmiş olup, üzerinde çok fazla çalışma yapılmamış olan PPPM skalasının da kullanışlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the relationship between early postoperative agitation and preoperative anxiety scale mYPAS, pain scales FLACC, Wong Baker, PPPM and delirium scale PAED in children who underwent subumbilicus surgery. 133 patients, ASA I-II, 0-18 age group, who underwent surgery for the first time between July 2021 and January 2023, were included in the study. Patients' age, gender, comorbidities and ASA score, type of surgery, whether the surgery is urgent or elective, premedication applied, time between hospitalization and surgery, anesthesia method applied, whether caudal anesthesia was applied, duration of surgery, date of surgery, intraoperative developments complications were recorded. To evaluate the preoperative anxiety levels of the patients mYPAS was recorded in the preoperative observation unit, then PAED, FLACC, Wong Baker values at the extubation (0th minute), 5th minute, 10th minute and 15th minute, and PPPM values on the 1st day and 2nd day after the surgery was recorded. It was observed that the rate of delirium was higher in boys than in girls. It was observed that PAED values and delirium were higher in emergency cases compared to elective cases, especially in the 10th and 15th minutes postoperatively, and the rate of delirium was higher in cases lasting longer than 60 minutes. It was determined that children with high preoperative anxiety levels according to mYPAS had higher postoperative pain levels according to FLACC scale. However, pain levels were lower in children who underwent caudal block, even if their anxiety was high. At the same time, it was observed that the pain levels of the patients who underwent caudal block were lower on the 1st and 2nd postoperative day according to the PPPM scale. It was found that as alertness increased in patients with caudal block, the delirium score increased more than in those without block. In our study, the usefulness of the commonly used pain and delirium scales was supported, and the PPPM scale, which has not been studied much, was also found to be useful.