İnflamatuar barsak hastalığı tanılı hastalarda paranteral ve oral tedavi alanlar arasındaki depresyon şiddetinin karşılaştırılması
Comparison of depression severity between patients receiving paranteral and oral treatment in patients diagnosed with inflammatory bowel disease
- Tez No: 870771
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN İLYAS ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda Ülseratif Kolit ve Crohn tanılı hastalarda, tedavi şekillerinin bu iki alt grup içinde oranları ve aynı zamanda kullanılan tedavi preparatlarının hastalarda depresyon varlığı ve şiddetinin değerlendirilmesi planlanmış böylece tedavinin duygu durum üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda Eylül 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Gastroenteroloji polikliniğine başvuran veya Gastroenteroloji servisinde yatan ve Endoskopi ve Histopatolojik olarak Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığı (CH) tanısı almış 18-67 yaş arası 81 hasta (Kadın: 45, Erkek: 36) alınmıştır. Bunların 51 tanesi ÜK, 30 tanesi CH hastalarıdır. Anketlere cevap verirken, soruların tam olarak anlaşılamadığı durumlarda açık ve ayrıntılı bir şekilde anlatılarak, hastaların kendileri için en uygun cevabı vermeleri sağlandı. Psikiyatrik hastalığı olanlar, kooperasyon bozukluğu olanlar, gebeler ve çalışmaya dahil olmak istemeyenler çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalara hastalık süresi, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, yaşadıkları yer, doğum tarihi, medeni halleri, aile öyküsü ve meslekleri sorgulandı ve ek hastalıkları dışlandı. Hastaların kullandıkları ilaç preparatları kullanım şekline göre kategorize edildi. Hastaların depresyon durumunu belirlemek için“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılması planlandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanıldı ve sorular hastalara açıktı. İki bağımsız grup arasındaki niceliksel sürekli verileri karşılaştırmak için bağımsız bir örnek t testi kullanıldı. Gruplandırılmış değişkenler arasındaki ilişki ki-kare testi kullanılarak test edildi. Çalışmada p değerinin 0,05'in altında olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmamıza 81 hasta dahil ettik. Bu hastaların 51'i (%63) ülseratif kolit hastası iken 30'u (%37) chron hastasıydı. Tüm hastaların 45'i kadın (%55,6), 36'sı (%44,4) erkekti. Tüm hastaların 54'ü oral tedavi alırken (%66,7), 27'i (%33,3) parenteral tedavi almaktaydı. Hastaların alınan tedavi şekli, hastalık çeşidi ve cinsiyete göre Beck Depresyon Ölçeği skorlarının karşılaştırıldığı bağımsız örneklem t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, it was planned to evaluate the rates of treatment methods in these two subgroups in patients diagnosed with ulcerative colitis and Crohn's disease, as well as the presence and severity of depression in the treatment preparations used, thus aiming to investigate the effect of the treatment on mood. Our study included 81 (18-67 years old) (F:45 M:36) patients who were diagnosed with Ulcerative Colitis (UC) and Crohn's disease (CD) by endoscopy and histopathology and who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of Adıyaman University Faculty of Medicine Practice and Research Hospital between September 2023 and January 2024 were taken. 51 of them were UC and 30 were CH. While the participants of the study were answering the surveys, the questions that they could not understand were explained clearly and in detail, so that they could give the most appropriate answer to the questions. Patients with psychiatric illnesses or lack of cooperation, pregnant women and those who did not want to participate in the study were not included in the study. All patients were questioned about their disease duration, comorbidities, medications used, place of residence, date of birth, marital status, family history, and occupation. Patients were categorized according to the type of drug preparations they used. It was planned to use the“Beck Depression Scale”to determine the depression status of the patients. Descriptive statistical methods were used to evaluate the data and the questions were open to the patients. An independent sample t test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups. The relationship between grouped variables was tested using the chi-square test. In the study, a p value of less than 0.05 was considered statistically significant. We included 81 patients in our study. While 51 (63%) of these patients had ulcerative colitis, 30 (37%) had Crohn's disease. Of all the patients, 45 (55.6%) were female and 36 (44.4%) were male. 54 of all patients (66.7%) were receiving oral treatment, while 27 (33.3%) were receiving parenteral treatment. Independent samples t test was used to compare the Beck Depression Inventory scores of the patients according to the type of treatment they received, disease type and gender.