Varoluşsal kaygı ile dindarlık arasındaki ilişkilerin araştırılması
Studying the correlations between existential anxiety and religiosity
- Tez No: 870795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEBRURE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Varoluşsal kaygı ve dini tutum ilişkisi incelenirken kaygıları bir bütün olarak ele alıp, çeşitli sosyo-demografik değişkenlerle bağlantılı olarak araştırmak amaçlanmıştır. Kaygıları bütünüyle ele alan az sayıda çalışma bulunması sebebiyle yapılan araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaçla araştırmada öncelikle konunun kavramsal incelemesi yapılarak teorik alt yapısı oluşturulmuş, ardından araştırmanın amacına uygun olarak nicel yöntem tekniklerinden anket tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan çeşitli yaş, cinsiyet, medeni ve sosyo-ekonomik duruma sahip bireyler oluştururken; araştırmanın örneklemini farklı şehirlerden katılım sağlayan 15-65+ yaş arasında 467 birey oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması için araç olarak Kişisel Bilgi Formu, Ok-Dini Tutum Ölçeği ve Varoluşsal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesi için SPSS 28 paket programından yararlanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre katılımcıların dini tutum ve varoluşsal kaygı değişkenleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ulaşılan bu sonuçlar araştırmanın temel hipotezi olan dini tutum ve varoluşsal kaygı değişkenleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu yönündeki hipotezi doğrulamaktadır. Bununla birlikte varoluşsal kaygı alt boyut puanları, dini tutum ve demografik değişkenler arasındaki ilişki incelendiği zaman çeşitli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While examining the relationship between existential anxiety and religious attitudes, the aim of this study is to consider anxieties as a whole and investigate them in connection with various socio-demographic variables. It is believed that this research will contribute to the literature due to the scarcity of studies that consider anxieties in their entirety. To achieve this goal, the research first conducted a conceptual analysis of the subject to establish its theoretical framework. Subsequently, quantitative research techniques, specifically the survey method, were employed in line with the research objective. The population of the study consisted of individuals in Turkey with various ages, genders, marital statuses, and socio-economic backgrounds. The sample for the research was comprised of 467 individuals aged 15-65+ who participated from different cities. For data collection in the research, the Personal Information Form, the Religious Attitude Scale (Ok-Dini Tutum Ölçeği), and the Existential Anxiety Scale were utilized as instruments. The collected data were analyzed using the SPSS 28 software package. According to the findings obtained from the analyses, a statistically significant negative relationship was identified between participants' religious attitudes and existential anxiety variables. These findings confirm the primary hypothesis of the study, which posits a significant negative relationship between religious attitudes and existential anxiety variables. Additionally, various results were obtained when examining the relationship between sub-dimension scores of existential anxiety, religious attitudes, and demographic variables.