Dindarlık eğilimi, varoluşsal kaygı ve psikolojik sağlık
Religious orientation, existential anxiety and psychological health
- Tez No: 208165
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalısmada, üniversite ögrencilerinin olusturdugu bir örneklemde, dindarlık egilimi (iç güdümsel ve dıs güdümsel dindarlık), varolussal kaygı (anlamsızlık, ölüm kaygısı, suçluluk duygusu) ve psikolojik saglık arasındaki iliski arastırılmıstır. Dindarlık Egilimi Ölçegi (DEÖ), Hayatın Amacı Ölçegi (HAÖ), Ölüm Kaygısı Ölçegi (ÖKÖ), Günahkarlık Duygusu Ölçegi (GDÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE), yas ortalaması 21,4 olan ve slam Dinine inanan 461 üniversite ögrencisine uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS 11.0 paket programı kullanılarak, arastırmacı tarafından analiz edilmistir. Beklentimizle uyumlu olarak dindarlık egilimi ile varolussal kaygılar arasında anlamlı iliskiler elde edilmistir. Dindarlık egilimi ile anlam duygusu arasında pozitif yönde anlamlı (r = .42, p < .01), dindarlık egilimi ile ölüm kaygısı arasına negatif yönde anlamlı (r = -.13, p < .01) ve dindarlık egilimi ile günahkarlık duygusu arasında negatif yönde anlamlı (r = - .13, p < .01) iliskiler elde edilmistir. Dindarlık egilimi ile psikolojik saglık arasında anlamlı bir iliski olacagına dair kurdugumuz hipotez, bu iki degisken arasında anlamlı düzeyde bir iliski bulunamayarak, desteklenmemistir. Ayrıca arastırmamızda beklentimizle uyumlu olarak varolussal kaygılar ve psikolojik saglık arasında anlamlı iliskiler bulunmustur. Anlam duygusu ile psikolojik bozukluk belirtileri arasında negatif yönde anlamlı (r = -.51, p < .01), ölüm kaygısı ile psikolojik bozukluk belirtileri arasında pozitif yönde anlamlı (r = .27, p < .01) ve günahkarlık duygusu ile psikolojik bozukluk belirtileri arasında pozitif yünde anlamlı (r = .58, p < .01) iliskiler bulunmustur. Arastırma bulguları, degiskenlerle ilgili teorik ve ampirik veriler ısıgında tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the relationship between religious orientation (intrinsic and extrinsic religiosity) and existential anxiety (sense of meaninglessness, death anxiety and feeling of guilt) as well as psychological health in a sample of university students. Religion Orientation Scale, Purpose in Life Scale, Death Anxiety Scale, Guilt Feeling Scale, and Brief Symptom Inventory were administered to 461 Muslim university students whose mean age was 21,4. The collected data were analyzed by the researcher using SPSS 11.0 package programme. As predicted, we found significant relationships between religious orientation and existential anxiety.