Sağlık kurumlarında örgütsel öğrenme, işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between organizational learning, turnover intention and organizational commitment in healthcare organizations
  1. Tez No: 870799
  2. Yazar: HAVVA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ERİGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sağlık kurumlarının sürekli gelişen ve değişen çevreye uyum sağlaması ve bunun beraberinde toplumun artan kaliteli hizmet beklentisine cevap verebilir olması örgütsel öğrenme kavramını ön plana çıkarmaktadır. Kaliteli hizmet sunma ihtiyacının yanı sıra sağlık kurumlarında verilen hizmetlerin kesintisiz olarak sürdürülmesi açısından sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılığı ve işten ayrılma niyeti de önemli bir konu olarak görülmektedir. Bu çalışmada sağlık kurumları örgütsel öğrenme, işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık bağlamında ele alınarak örgütsel öğrenmenin işten ayrılma niyetine etkisinin ve örgütsel bağlılığın aracılık rolünün olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara'da bulunan bir kamu hastanesinde ve bir özel hastanede görev yapan hekim, hemşire, diğer sağlık personeli ve idari personel olmak üzere 318 sağlık çalışanından veri elde edilmiş ve toplanan veriler belirli analizlere tabi tutularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of health institutions to adapt to the ever-developing and changing environment and to respond to society's increasing expectation of quality service brings the concept of organizational learning to the fore. In addition to the need to provide quality service, the organizational commitment and intention to leave health care workers are also seen as an important issue in terms of uninterrupted maintenance of the services provided in health institutions. In this study, health institutions were discussed in the context of organizational learning, intention to leave and organizational commitment, and it was aimed to reveal the effect of organizational learning on intention to leave and whether organizational commitment had a mediating role. For this purpose, data was obtained from 318 healthcare professionals, including physicians, nurses, other healthcare personnel and administrative personnel working in a public hospital and a private hospital in Ankara, and the collected data were examined by subjecting them to certain analyses.