Sağlık sektöründe örgüt kültürü, örgütsel öğrenme ve örgütsel yenilik ilişkisi
The relationship between organizational culture, organizational learning and organizational innovation in health industry
- Tez No: 449914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, sağlık sektöründe örgüt kültürü, örgütsel öğrenme ve örgütsel yenilik ilişkisini belirlemek için anket uygulamasıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Örgütün personellerin kullandığı, törenler, semboller, inançlar ve değerlerinde beklediği davranış kuralları örgüt kültürünü oluşturmaktadır.Örgütsel öğrenme ise örgütlerin tecrübelerinin şekil, özellik ve sonuçlarının farkederek, yaşadığı ve bu tecrübeleri idrak edebilmeye yönelik zihinsel yöntemler geliştirdiği işlemlerin tamamıdır. Tüm bu kavramlar bağlamında ortaya çıkan bir diğer kavram örgütsel yenilikçilik kavramıdır. Bu kavram değişime açık bir şekilde geliştirilen tutumların stratejik yönleriyle bir bütün oluşturarak yeni pazarlara açılma veya pazara yeni hizmet ve ürün getirme şeklindeki tecrübesi olarak ifade edilmektedir. Örgüt kültürü ve örgütsel öğrenme kavramlarının olumlu gerçekleşmesi sonucunda değişim, örgütler için kaçınılmaz bir hal almaktadır. Örgütsel yenilik kavramı bu değişim sürecini verimli hale getirerek en az hasarla atlatmasına yardımcı olmaktadır. Nitekim örgüt kültürü ve örgütsel öğrenme yeniliği tetiklemekte ve etkinleştirmektedir. Çalışmada elde edilen sonuçlar sağlık kurumlarında, örgüt kültürü, örgütsel öğrenme ve örgütsel yenilikçiğin bütünsel olarak birbirleri arasında veözelde de tüm alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Örgüt Kültürü, Örgütsel Öğrenme, Örgütsel Yenilik
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between organizational culture, organizational learning and organizational innovation in health sector using survey method. The use of rituals, symbols, beliefs, and values of the personnel and expected behavior rules constitute the culture of the organization. Organizational learning is the sum of the operations by the organizations to form cognitive methods to understand the shape, property and results of the experiences of the organizations. Another concept that arises is organizational innovation. This concept is defined as the experience of expanding into new markets and developing new products by the unification of the strategic features of adaptable attitudes. Due to the success of the organizational culture and organizational learning, change becomes inevitable for organizations. Organizational innovation concept helps the organization to overcome this change process with minimal damage by making it more efficient. In fact, organizational culture and organizational learning reinforces and activates innovation. The results of the study show that, in health industry, there is a positive and significant relation between the organizational culture, organizational learning and organizational innovation and its components. Key Words : Organizational Culture, Organizational Learning,Organizational Innovation