Sağlık kurumlarında Ar-Ge yönetimi – örgütsel IQ'nun Ar-Ge faaliyetleri üzerindeki etkisi (Kamu eğitim ve araştırma hastanelerinde bir çalışma)
R-D management in health care organizations – effetcts of organizational IQ on R-D activities (A study in public education and research hospitals)
- Tez No: 382130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ar-Ge faaliyetleri, bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlayacak yeni bilgileri elde etmek veya mevcut bilgilerle yeni malzeme, ürün ve araçlar üretmek, yeni sistemler, süreçler ve hizmetler oluşturmak veya mevcut olanları geliştirmek amacıyla yapılan düzenli çalışmalardır (Can, 2001:1). Ar-Ge fonksiyonunun temel amacı sürekli değişen bir çevrede faaliyette bulunan işletmelerin, bu değişimlere ayak uydurmalarını sağlamak, gelişme ve büyümelerine yardım etmek ve bunun sonucunda canlılıklarının sürekliliğini sağlamaktır (Zerenler ve diğerleri, 2007). Zeka, bir sistemin iç ve dış enformasyon alışverişi kapasitesidir. Örgütler, karmaşık ve uyum sağlayıcı niteliktedirler. Uyum sağlayıcı sistemler dinamik, yaratıcı, yenilikçidir. Örgütler, öğrenme, gelişme, rekabet etme yeteneklerine sahiptirler. Bu yetenekleri sağlayan örgütsel zekadır ve yüksek zeka düzeyi, enformasyon işleme yeteneğini göstermektedir (Aydıntan, 2009). Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde Ar-Ge faaliyetleri ve örgütsel zekaya ilişkin kuramsal bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde araştırma metoduna yönelik biligiler ve son bölümde ise araştırma bulguları ile sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırma örgütsel zekanın Ar-Ge faaliyetleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Örgütsel zeka düzeyinin Ar-Ge çıktıları ile Ar-Ge alt yapısı üzerinde etkili olduğu düşünülmüştür. Bu amaçla Ankara'da bulunan 14 eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 967 sağlık çalışanı üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel zeka ile kurumdaki doktor sayısı, personelin eğitim düzeyi, stratejik planda Ar-Ge başlığının olması, teknik destek alınması, Ar-Ge eğitimleri olması, tam zamanlı Ar-Ge personel sayısı, Ar-Ge bütçesinin toplam bütçeye oranı, Ar-Ge ile üretilen yeni ürün, kamu kurumları ile Ar-Ge faaliyeti, üniversitelerle Ar-Ge faaliyeti, AB projesi yapma, TÜBİTAK projesi yapma, patent sayısı, ulusal yayın sayısı, uluslararası yayın sayısı, toplam bilimsel yayın sayısı arasında ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Research and development (R-D) activities are organized works aimed to get new information that will provide science and technology or to product new materials, products and tools with current information or to develop new systems, procedures and services (Can,2001). The main purpose of R-D function is providing of adaptation of organizations to changes and help their development and growth and surviving in continuously changing environment (Zerenler et.al,2007). Intelligence is the internal and external information exchange capacity of any system. Organizations have learning, development and competition abilities. Organizational Intelligence (IQ) provides this abilities and high intelligence level shows information processing capabilities (Aydıntan, 2009). The research has four chapters. The first and second chapters includes conceptional information about R-D activities and the organizational IQ. Third chapter includes information about research method and the last chapter includes findings, result and suggestions. The research has done to define the effects of organizational intelligence on research and development activities. It has thought to be effective on outcomes of R - D and R - D infrastructure. Research has been done on 967 health professionals in 14 education and research hospital. According to results of the research the relationships has been defined between R-D infrastructure which numbers of doctors, education of staff, R-D in strategic planning, entity of R-D Department, technical staff support, entity of R-D education, number of full time R-D staff, rate of R-D budget of total budget, number of medical devices and R-D outcomes which new products that produced by R-D activities, R-D activities with public organizations and universities, making EU an TUBITAK Projects, number of patents, number of national, international and total scientific publications.