Kuzey Kıbrıs Türk Ceza Hukukunda ve Türk ceza hukukunda kişisel verilerin korunması: karşılaştırmalı bir inceleme
Protection of personal data in Northern Cyprus Turkish Criminal Law and Turkish criminal law: A comparative analysis
  1. Tez No: 870800
  2. Yazar: ESRA EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kişisel veri, üzerinde konsensüse varılan tanımına göre kimliği belirli veya belirlenebilir bir kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Kişisel verilerin korunması ise özel hayatın gizliliğinin korunmasının bir yönü olarak, kişinin bireysel özerkliğini koruması ile maddi ve manevi varlığını geliştirmesiyle yakından ilişkili bulunmaktadır. Özellikle 1970'li yıllardan itibaren, bilişim teknolojilerinin gelişiminin etkili olduğu sosyoekonomik dönüşüm içerisinde kişisel verilerin değeri ve buna paralel olarak çeşitli aktörlerce işlenmesi ivme kazanmıştır. Tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda ise, kişisel verilerin korunmasına ilişkin asgari gereklilikler büyük ölçüde uluslararası düzlemde şekillendirilmiştir. Günümüzde kişisel verilerin korunması alanı, ulusal hukuklarda da muhtelif yönleriyle düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu çalışmada ise, Kuzey Kıbrıs Türk Ceza Hukukunda ve Türk Ceza Hukukunda kişisel verilerin korunması karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, kişisel verilerin korunması gereksiniminin tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkışına ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel uluslararası düzenlemelere yer verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde de Kuzey Kıbrıs Türk Hukuku ve Türk Hukuku bakımından kişisel verilerin korunması hukukunun gelişimi incelenmekte; Kuzey Kıbrıs Türk Hukukundaki 89/2007 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Yasası ve Türk Hukukundaki 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile temel uluslararası düzenlemeler ekseninde karşılaştırmalı olarak kişisel veri kavramı, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin temel ilkeler ve kişisel verilerin işlenme şartları ele alınmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Kuzey Kıbrıs Türk Ceza Hukukunda 32/2014 Sayılı Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası'nın 8. ile 11. maddeleri arasında ve Türk Ceza Hukukunda 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 135. ile 138. maddeleri arasında düzenlenen kişisel verileri konu edinen suç tipleri karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal data, according to its consensual definition, refers to any information relating to an identified or identifiable person. The protection of personal data, as an aspect of the protection of privacy, closely relates to protecting the individual's autonomy and improving their material and moral existence. Particularly since the 1970s, within the socio-economic transformation influenced by the development of information technologies, the value of personal data and in parallel to this, processing the personal data by various actors has gained momentum. In line with the needs that have emerged throughout the history, the minimum requirements regarding the protection of personal data have been largely framed at the international level. Presently, the field of personal data protection is regulated in various aspects also in national laws. In this study, personal data protection in Northern Cyprus Turkish Criminal Law and Turkish Criminal Law is examined comparatively. In the first part of the study, the emergence of the need to protect personal data in the historical process and fundemental international regulations are presented. In the second part of the study, the development of personal data protection law in terms of Northern Cyprus Turkish Law and Turkish Law is examined; the concept of personal data, the basic principles regarding the processing of personal data and the conditions for the processing of personal data are discussed comparatively in the axis of the Personal Data Protection Law No. 89/2007 of Northern Cyprus Turkish Law and Personal Data Protection Law No. 6698 of Turkish Law and the basic international regulations. In the third part of the study, the types of crimes related to personal data regulated in between 8th and 11th articles of Protection of Private Life and Confidential Area of Life Law No. 32/2014 of Northern Cyprus Turkish Criminal Law and in between the 135th and the 138th articles of the Turkish Penal Code No. 5237 of Turkish Criminal Law are compared.