AFAD KBRN İlk Müdahale Ekipleri İçin Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Saha Dışı Müdahalesine Yönelik Standart Operasyon Prosedürlerinin Geliştirilmesi
Development of Standard Operating Procedures for AFAD CBRN First Responder Teams Towards Off-Site Response of Akkuyu Nuclear Power Plant
  1. Tez No: 870813
  2. Yazar: MURAT KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: KBRN-P Savunma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: KBRN Savunma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mersin ilinde bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santralinde (NGS) genel acil durum meydana gelmesi halinde AFAD KBRN ilk müdahale ekiplerinin saha dışı müdahalede kullanacağı standart operasyon prosedürlerini (SOP) geliştirmektir. Bu amaçla öncelikle radyolojik ve nükleer savunma kapsamında NGS kazalarını ve etkilerini anlamayı kolaylaştıracak teorik bilgiler sunulmuştur. Ayrıca, saha dışında yürütülecek müdahale faaliyetleri ele alınmış ve bu faaliyetlerle ilgili genel tavsiyeler derlenmiştir. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)'nın kılavuz ve teknik dokümanları, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), Ulusal Radyasyon Acil Durum Planı (URAP), yürürlükte olan mevzuat ve ilgili uluslararası dokümanlar ile daha önce farklı amaçlarla hazırlanmış SOP'lar incelenerek, SOP ve bilgi kartı şablonları oluşturulmuştur. Sonrasında AFAD KBRN ilk müdahale ekiplerinin genel acil durum sonrasındaki görev ve sorumlulukları, UAEA'nın teknik dokümanları ile ABD, Japonya ve Finlandiya gibi ülkelerin konuyla ilgili belgeleri göz önüne alınarak söz konusu ekiplere saha dışı müdahalede yardımcı olacak SOP'lar ve saha dışı müdahaleyle ilgili temel bilgilerin öğrenmelerinde destek olacak bilgi kartları hazırlanmıştır. Son olarak, hazırlanan SOP'ların Akkuyu NGS'de meydana gelen bir genel acil durum sonrasında nasıl kullanılacağı bir vaka (senaryo) çalışmasıyla ele alınmıştır. Böylelikle bu çalışmayla, AFAD KBRN ilk müdahale ekiplerinin yanında saha dışı müdahalede görev alacak diğer kurum/kuruluşların da müdahale kapasitesine ve ileride yapacakları SOP çalışmalarına destek olunması ve ülkemizin bu tür olayların saha dışı müdahalesine yönelik kapasitenin geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study has been to develop standard operating procedures (SOP) that AFAD CBRN first responder teams shall use in off-site response in case of a general emergency at the Akkuyu Nuclear Power Plant (NPP) in Mersin. For this purpose, theoretical information that shall make it easier to understand NPP accidents and their effects within the scope of radiological and nuclear defense were presented. Additionally, the off-site response activities were discussed and general recommendations regarding these activities were compiled. Templates for SOPs and information cards were created by examining International Atomic Energy Agency (IAEA)'s guidance and technical documents, Türkiye National Disaster Response Plan (NDRP), National Radiation Emergency Plan (NREP), current legislation and relevant international documents, and SOPs previously prepared for different purposes. Subsequently, considering the response activities that AFAD CBRN first responder teams would carry out after the general emergency and related documents of IAEA, the USA, Japan and Finland, the required SOPs for off-site response and information cards contains basic information about off-site response were created. Finally, how the prepared SOPs will be used after a general emergency occurring at Akkuyu NPP is discussed within a case study. Thus, with this study, it has been aimed to support the response capacity of AFAD CBRN first responders as well as other institutions/organizations that will take part in off-site response and their future SOP studies, and to contribute to the development of our country's off-site response capacity.