Futsal kadın takımı oyuncularında 8 hafta uygulanan kor egzersizlerinin bazı motorik özelliklerine etkisi
The effect of 8 weeks of core exercises on some motoric characteristics of futsal women's team players
  1. Tez No: 870814
  2. Yazar: ALI SAEED ALI ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmada, futsal kadın takımı oyuncularında 8 hafta uygulanan kor egzersizlerinin bazı motorik özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya, yaş ortalaması 20,00±2,75 (yıl), boy ortalaması 160,62±5,37 (cm), Vücut Ağırlığı (VA) 49,62±8,98 (kg), olan 16 deney grubu; yaş ortalaması 18,87±1,59 (yıl), boy ortalaması 158,75±5,72 (cm), VA'sı 53,37±11,73 (kg) olan 16 kontrol grubu olmak üzere 32 kişi dahil edildi. Çalışmanın evrenini Kuzey Irak'ın Dhoke kentindeki yerel kulüplerde futsal oynayan 18-20 yaşları arasında olan kadın futsal oyuncularını kapsamaktadır çalışmanın örneklemini ise Dhoke Spor Kulübü futsal kategorisinde yer alan düzenli futsal antrenmanı yapan yaşları 18-20 arasında olan 32 kadın oyuncu kapsamaktadır. Çalışma gruplarına sekiz hafta olup haftada üç gün olacak şekilde rutin futsal antrenmanı yaptırıldı. Deney grubuna futsal antrenmanına ilave olarak haftada üç gün kor egzersizleri yaptırıldı. Sekiz haftalık futsal antrenmanı ve kor egzersizi öncesinde ve sonrasında tüm katılımcılara Boy Uzunluğu, Vücut Ağırlığı, Esneklik, Sırt-Bacak Kuvveti, El-Pençe Kuvveti, 30 sn Mekik, 20 m Sürat, Durarak Uzun Atlama, Dikey Sıçrama, Sağlık Topu Fırlatma testleri uygulandı. Verilerin analiz kısmında SPSS 26 istatistiksel paket programı kullanıldı. Grupların kendi içindeki değişkenleri karşılaştırmada Eşleştirilmiş Örneklem T-testi, gruplar arası karşılaştırmada ise Bağımsız Örneklem T-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect of 8 weeks of core exercises on some motor characteristics of futsal women's team players. 16 experimental groups with a mean age of 20.00±2.75 (years), a mean height of 160±537 (cm), a Body Weight (VA) of 49.62±8.98 (kg); 32 people, including 16 control groups with a mean age of 18.87±1.59 (years), a mean height of 158.75±5.72 (cm), and a VA of 53.37±11.73 ( kg), were included in the study. The population of the study includes female futsal players between the ages of 18-20 who play futsal in local clubs in Dhoke, Northern Iraq, and the sample of the study includes 32 female players between the ages of 18-20 who regularly practice futsal in the futsal category of Dhoke Sports Club. The study groups were given routine futsal training for eight weeks, three days a week. In addition to futsal training, the experimental group was made to do core exercises three days a week. Before and after the eight-week futsal training and core exercise, all participants were tested on Height, Body Weight, Flexibility, Back-Leg Strength, Hand-Claw Strength, 30 sec Sit-up, 20 m Sprint, Standing Long Jump, Vertical Jump, Medicine Ball Throwing. SPSS 26 statistical package program was used in the analysis part of the data. Paired Sample T-test was used to compare the variables within the groups, and Independent Sample T-test was used to compare the variables between the groups.