Tümellerden yapılara: Felsefi ve sosyolojik düşüncede bütün-parça ilişkisi
From universals to structures: The whole-part relationship in philosophical and sociological thought
  1. Tez No: 870839
  2. Yazar: BERKAN KOÇAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM ÇAVUŞOĞLU, PROF. DR. CEMAL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, en yalın biçimiyle aktif eyleyenlerle yapısal etkenler arasındaki çelişki olarak ifade edilebilecek olan yapı-eylem ikiliği, tümeller problemi çerçevesinde tartışılmaktadır. Her iki araştırma alanına yönelik kuramların analiz edilmesine dayanan bu çalışmada, yapı-eylem ikiliği ile tümeller problemi arasındaki benzerliğin gösterilmesi ve bu benzerlik temelinde toplumla birey arasındaki ilişkinin yeniden ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmada, parça-bütün (tikel-tümel) ilişkisinin ele alınış biçimine göre tümeller konusundaki realist ve nominalist geleneklerin sırasıyla yapı yönelimi ve eylem yönelimli sosyolojik teorilerle benzer olduğu ve toplumun bir tümel olarak bireylerden ayrı ve onlara dışsal bir varlık olduğu sonucuna varılmıştır. Toplumla birey ya da yapıyla eylem arasında gerçek bir ikiliğin var olduğu kabul edilmiş ve topluma birey karşısında ontolojik bir öncelik tanınmıştır. Bu doğrultuda, sosyolojik teorinin söz konusu ikiliğe dayanması gerektiği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the duality of structure and agency, which can be expressed as a contradiction between active agents and structural factors in its simplest form, is discussed within the framework of the problem of universals. Based on the analysis of theories directed towards both research areas, this study aims to demonstrate the similarity between the duality of structure and agency and the problem of universals, and to reconsider the relationship between society and the individual on this basis. The study concluded that, based on the treatment of the part-whole (particular-universal) relationship, the realist and nominalist traditions regarding universals are similar to structure-oriented and action-oriented sociologicaltheories,respectively. And it has been concluded that society, as a universal entity, exists separately from individuals and is external to them. It has been acknowledged that there is a genuine duality between society and the individual or between structure and agency, and ontological priority has been given to the individual over society. In this regard, it has been argued that sociological theory should be based on this duality.