Adonis ve Nizâr Kabbânî'nin şiirlerindeki dînî imgelerin incelenmesi
An examination of religious images in the poetry of 'Adonis and Nizar Qabbani
  1. Tez No: 870867
  2. Yazar: ALPER ÇIRPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÖZDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bir toplumun dil ve kültürü üzerinde, benimsedikleri dinin yadsınamaz bir etkisi vardır. Modern Arap şiiri üzerine yapılan birçok çalışmada dînî imgelere dikkat çekilmesi bu etkinin bir yansımasıdır. Yapılan çalışmalarda dînî imgelerin genel hatlarıyla üzerinden geçilmesi, bu alanda detaylı bir incelemeyi gerekli kılmıştır. Ayrıca şiirde imgenin ne olduğu, nasıl meydana geldiği ve hangi kavramlarla ilişki içinde olduğu da araştırmaya muhtaç bir konudur. Bu çalışma, bahsedilen saiklerle, şiirde imgeyi ve modern Arap şiirinde dînî imgeleri araştırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda modern Arap şiirinin ünlü iki ismi Adonis ve Nizâr Ḳabbânî'nin şiirlerindeki dînî imgeler incelemeye tabi tutulmuştur. Tasarladıkları dînî imgeler önce inanç ve ibadet olarak iki alt başlıkta ele alınmış, ardından bunların yansıttığı ahlâkî değerler ayrı bir ana başlık altında sosyokültürel bir incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda Adonis ve Nizâr Ḳabbânî'nin şiirlerinde Allah, melekler, kutsal kitaplar, peygamberler, ahiret ve kader gibi dînî inanç imgelerinin yanı sıra itaat, züht, dua ve mabet gibi ibadet imgelerine rastlanmıştır. Bu dînî imgelerin önemli bir bölümünün çeşitli ahlâkî izdüşümlere sahip olduğu, inanç-ahlak ilişkisi, ahlâkî yozlaşma, inanç-davranış tutarsızlığı, din istismarı, siyaset ahlakında yozlaşma gibi muhtevalar içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The language and culture of a society are undeniably influenced by the religion they embrace. In many studies on modern Arabic poetry, attention is drawn to religious symbols, reflecting this influence. The general overview of religious symbols in these studies necessitates a detailed examination in this field. Moreover, what an image is in poetry, how it is formed, and its relation to certain concepts are subjects requiring investigation. This study aims to explore the image in poetry and religious symbols in modern Arabic poetry, motivated by the aforementioned reasons. In this context, the religious symbols in the poems of two renowned figures of modern Arabic poetry, Adonis and Nizar Qabbani, have been examined. The religious symbols they crafted were initially categorized under two subheadings: belief and worship. Subsequently, the moral values they reflected were subjected to a socio-cultural examination under a separate main heading. As a result of the research, religious belief symbols such as Allah, angels, sacred scriptures, prophets, the afterlife, and destiny, as well as worship symbols like obedience, asceticism, prayer, and temple, were encountered in the poems of Adonis and Nizar Qabbani. It was found that a significant portion of these religious symbols had various moral implications, including the relationship between belief and ethics, moral decay, inconsistency between belief and behavior, religious exploitation, and corruption in political ethics.