Ortaokul öğrencilerinin kesirlerde temsiller arası dönüşüm yapabilme yeterlik düzeylerinin incelenmesi
An investigation of middle school students' proficiency levels in transformation between representations in fractions
- Tez No: 870866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin kesirlerde temsiller arası dönüşüm yapabilme yeterlik düzeyleri araştırılmıştır. Temsil türü olarak“Gerçek yaşam”,“Görsel/Sayı Doğrusu”,“Görsel/Model”,“Sembolik”,“Dilbilimsel”ve“Manipülatif”temsiller kullanılmıştır. Analiz sonucunda beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin girdi temsil türü görsel/model ve gerçek yaşam olan sorularda diğer temsil türlerine oranla daha yüksek performanslar elde ettiği; girdi temsili dilbilimsel olan sorularda ise çok düşük performanslar elde ettiği görülmüştür. Yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin ise girdi temsil türü manipülatif ve sembolik olan sorularda daha yüksek performanslar elde ettiği görülürken, yine girdi temsil türü dilbilimsel olan sorularda zorlandıkları ortaya çıkmıştır. Girdi ve çıktı temsil türü açısından incelendiğinde, beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerin en çok dilbilimsel temsilden manipülatif temsile dönüşüm yapmada; yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin ise dilbilimselden gerçek yaşam temsile dönüşüm yapmada zorlandıkları belirlenmiştir. Öte yandan, sınıf düzeyi arttıkça girdi temsil türü görsel/sayı doğrusu, sembolik, dilbilimsel ve manipülatif olan sorularda öğrencilerin performanslarında bir artış olduğu görülmüştür. Bu temsil türlerinin diğer temsillere oranla daha soyut ve karmaşık bir yapıya sahip olması daha alt sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin daha düşük performanslar sergilemesinin bir nedeni olabilir. Sınıf düzeyi arttıkça öğrencilerin hem bilişsel olarak ilerlemesi hem de bu temsil türlerine yönelik öğretim sürecinde deneyim kazanması daha yüksek performanslar elde etmesine zemin hazırlamış olabilir. Öğretim sürecinde kesirlerin farklı temsil türleri ile çeşitlendirilerek sunulması öğrencilerin bilişsel gelişimlerini destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the competency levels of middle school students in transforming representations in fractions were investigated using a quantitative research approach with a descriptive survey model. The study consists of six representation types:“Real-Life”,“Visual/Number Line”,“Visual/Model”,“Symbolic”,“Linguistic”, and“Manipulative”. The analyses revealed that fifth and sixth grade students performed better in questions requiring visual/model and real-life input representations compared to other representation types. Conversely, they showed significantly lower performance in questions requiring linguistic input representation. Seventh and eighth grade students, on the other hand, demonstrated higher performance in questions requiring manipulative and symbolic input representations, but faced challenges in questions requiring linguistic input representation. Upon examining input and output representation types, it was found that fifth and sixth grade students struggled most in transforming from linguistic representation to manipulative representation, whereas seventh and eighth grade students faced difficulties in transforming from linguistic to real life representation. Furthermore, as grade level increased, there was an observed improvement in students' performance in questions involving visual/number line, symbolic, linguistic, and manipulative representation types. The more abstract and complex nature of these representation types compared to others may contribute to lower performance among younger students. As students progress through grade levels, their cognitive development and accumulated experience in instructional processes related to these types of representations may facilitate higher performance. Presenting fractions with different representation types during the instructional process can support students' cognitive development.