Handmade women's resistance to the divine patriarchy in The Handmaid's Tale
Damızlık Kızın Öyküsü'nde kukla kadınların kutsal ataerkilliğe karşı direnişi
- Tez No: 870873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarihin her safhasında toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadının ilerlemesinin önünde engel teşkil eden köklü bir sorun olmuştur. Eşitsizliğin ortadan kaldırılması için pek çok alanda radikal değişiklikler yapılması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi siyasi alanda yapılacak olan yeniliklerdir çünkü toplumsal cinsiyete ilişkin temel fikirler devlet politikalarından etkilenmektedir. Yönetim şeklinin cinsiyetçilikte birincil rol oynamasına bir örnek, Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü'dür. Bir yönetim biçimi olarak ortaya çıkan Hristiyan Fundamentalizmini esas alan ve ideolojik olarak totalitarizm ile biyopolitikaya dayanan roman, kadınların tüm haklarının kısıtlandığı ve yalnızca birer üreme aracına indirgendiği ataerkil bir toplumu tasvir etmektedir. Araştırmanın genelinde eleştirel söylem analizi metodu kullanılmıştır. Bu metotla dilin, rejimin totaliter yapısını yansıtmadaki rolünü keşfetmek, biyopolitikanın kadına yönelik şiddetteki konumunu belirlemek ve fundamentalizmin kadınların fiziksel ve mental süreçlerine olan etkilerini analiz etmek amaçlanmıştır. Romandaki belirli kelimelerin altında yatan anlamlar hermenötik kapsamında değerlendirilmiş ve yazarın metin boyunca iletmeye çalıştığı mesajlar analiz edilmiştir. Kadın düşmanlığına kadının tepkisi ve direniş unsurları ile bağlantısı psikanaliz çerçevesinde ele alınmıştır. Son olarak karşılaştırmalı analiz ile geçmişte ve günümüzde yaşanan olayların romandaki hangi unsurlarla kesiştiği tespit edilmiştir. Çalışmanın merkezindeki teorik düşünce ve doğrulanması gereken hipotez, kişisel olanın politik olduğudur. Kadına yüklenen ahlaki değerler, ev içi sorumluluklar ve fırsat eşitsizlikleri toplumsal bir boyut kazanarak yönetim şeklini sorgulatır. Bu noktada temel argüman, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin devlet tekeline dayandığıdır. Sorun, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yüzyıllardır devam etmesidir. Araştırmalar sonucunda varılmak istenen nokta, kanun koyucu olarak totaliter devletin kadın düşmanlığını tetikleyerek sosyal piramidin en üstünde yer aldığıdır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, gender inequality has been a deep-rooted problem that has been an obstacle to women's progress. Eradicating inequality requires radical changes in many areas. The most crucial of these is political innovation, due to fundamental ideas about gender being influenced by state policies. An example of how the form of government plays a primary role in sexism is Atwood's The Handmaid's Tale. Based on Christian Fundamentalism as a polity and ideologically grounded in totalitarianism and biopolitics, the novel depicts a patriarchal society in which women's rights are restricted and they are reduced to mere reproductive tools. Critical discourse analysis is used as the method of analysis throughout this research. This method aims to explore the role of language in reflecting the totalitarian nature of the regime, to determine the position of biopolitics in violence against women, and to analyze the influences of fundamentalism on women's physical and mental states. The meanings underlying certain words in the novel are evaluated within the scope of hermeneutics, and the messages the author tries to convey throughout the text are analyzed. The women's reaction to misogyny and its connection with the elements of resistance are discussed within the framework of psychoanalysis. Finally, through comparative analysis, the elements intersecting with past and present events in the novel are determined. The central theoretical concept and the hypothesis to be validated in the study is that the personal is political. Moral values, domestic responsibilities, and inequalities of opportunity imposed on women take on a social dimension and call into question the civil order. The main argument is that gender inequality is based on state monopoly. The problem is that gender inequality has persisted for centuries. The point reached as a result of the research is that the totalitarian state as the law-maker is at the top of the social pyramid by triggering misogyny.