Öğretmenlerin stem yaklaşımına yönelik görüşleri
  1. Tez No: 870872
  2. Yazar: ALİ KIRMIZIBİBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmada, öğretmenlerin STEM yaklaşımına yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden birisi olan olgu bilim çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu çalışmanın amacı doğrultusunda Erzurum ilinde STEM uygulamaları yapılan eğitim kurumlarında 2022-2023 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 17 Matematik ve Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Fen Bilimleri ve Matematik öğretmenlerinin STEM yaklaşımına yönelik görüşlerini almak amacıyla 'Fen Bilimleri Öğretmen ve Öğretmen Adaylarının STEM Eğitimi Hakkındaki Görüşleri' isimli görüşme formu öğretmenlere yüz yüze görüşmek suretiyle uygulanmıştır. Verilerin analizi ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun STEM yaklaşımı hakkında bilgi sahibi olduğu, derslerinde uygulamalara yer verdiği, yaklaşım kapsamında gerçekleştirilen uygulamalarla ilgili örnekler verebildikleri, yaklaşımın uygulamaya dönük; yaparak yaşayarak öğrenmeye fırsat veren bir model olduğu, yaklaşımın öğrenilen yeni bilgileri önceki bilgilerle ilişkilendiren yapılandırmacı bir yapısının bulunduğu, bazı üst düzey düşünme becerilerinin gelişmesine fırsat tanıdığı, yaklaşım sayesinde günlük hayat problemlerine çözümler getirilebileceği, sürdürülebilir bir yaklaşım olduğu, günlük hayatla iç içe yaşama uygun bir yaklaşım olduğu gibi hususlar bulunmuştur. Sonuçlar: Bu çalışmada öğretmen görüşlerinden elde edilen bulgulara göre STEM yaklaşımı öğrencilerin gelişimine birçok yönden katkı sağlamaktadır ve öğrencilerde bazı üst düzey düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada öğretmenlerin STEM yaklaşımına yönelik görüşlerine ilişkin bulunan bulgular alan yazınında benzer konuda yapılmış diğer çalışmaların bulgularıyla paralellik göstermektedir. Bu durum ise çalışma bulgularının güvenilir olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine teachers' views on the STEM approach. Method: The case study design, one of the qualitative research method designs, was used in the research. The participant group of the study consists of 17 Mathematics and Science teachers who currently works in private schools where STEM applications are implemented in between the academic year of 2022 and 2023. In order to obtain the views of Science and Mathematics teachers about the STEM approach, the semi-structured interview form named 'Opinions of Science Teachers and Teacher Candidates on STEM Education' was applied to the teachers through face-to-face meetings. The data was analyzed using the descriptive analysis method. Findings: The majority of the teachers participating in the study were aware of STEM approach, included applications in their lessons, were able to give examples of the applications and stated that the approach was practical. For them, it is a model that gives the opportunity to learn by doing and experiencing, the approach has a constructivist structure that associates the new information learned with the previous one, it provides the opportunity for the development of some high level thinking skills, it is a sustainable approach, it is suitable for living intertwined with daily life issues such as the approach were found. Conclusions: According to previous findings obtained from teacher opinions on this subject, an increasing number of contributions are made by STEM and the contributions of same higher level thinking features are provided. The findings in this study regarding teachers' views on the STEM approach are parallel to the findings of other studies on similar subjects in the literature. This indicates that the study findings are reliable.