Sağlık iletişimi sorunlarının sağlık sistemlerine güvensizliğe etkisi: Konya örneği
The impact of health communication problems on trust in health systems: The case of Konya
  1. Tez No: 870875
  2. Yazar: AYŞE ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKMAN DÖMBEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, sağlık hizmetlerinden yararlanan bireylerin sağlık iletişimi sorunlarının sağlık sistemlerine olan güvensizlik üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma betimleyici bir araştırma olarak nicel veriler kullanılarak yapılmıştır. Araştırma verileri elektronik ortamda anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Konya'da yaşayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanan 18 yaş ve üzerindeki bireyler oluşturmakta olup çalışmaya farklı demografik özelliklere sahip 384 kişi gönüllü olarak katılım sağlamış ve bu kişilere“Sağlık Sistemlerine Güvensizlik Ölçeği”ve“Sağlık İletişimi Sorunları Ölçeği”ndeki sorular yönetilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS sürüm 25 paket programı ile çözümlenmiş ve veriler Bağımsız Örneklem t Testi (Independent Samples t test) ile Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) testleri, Farklılık analizleri için, ikili gruplarda ortalama puan karşılaştırılması, üç ve daha fazla gruplu değişkenler için ise Post-hoc (LSD) farklılık testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sağlık sisteminden yararlanan bireylerin sağlık iletişimi sorunlarının orta sağlık sistemlerine güvensizlik düzeylerinin ise yüksek düzeyde olduğu, bireylerin sağlık iletişimi sorunları ve sağlık sistemlerine güvensizlik düzeylerinin demografik özelliklere farklılıklar gösterdiği ve sağlık iletişimi sorunları ve sağlık sistemlerine olan güvensizlik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve farklı şiddetlerde korelasyon ilişkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. AnahtarSözcükler:Güvensizlik; İletişim; İletişim Sorunları; Sağlık;Sağlık İletişimi; Sağlık Güvensizliği.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of health communication problems on distrust in health systems among individuals utilizing health services. Conducted as a descriptive research, it employs quantitative data collection methods. The data for the study were gathered through an electronic survey. The sample group consists of individuals aged 18 and above residing in Konya who utilize health services, with a total of 384 participants from various demographic backgrounds voluntarily participating in the study. These individuals were administered the“Health Systems Distrust Scale”and the“Health Communication Problems Scale.”The collected data were analyzed using IBM SPSS version 25 software, employing Independent Samples t-test and One-Way ANOVA tests for data analysis. Post-hoc (LSD) tests were used for mean score comparisons in binary groups and for variables with three or more groups. According to the study results, individuals utilizing the health system exhibit moderate levels of health communication problems and high levels of distrust in health systems. It was found that the levels of health communication problems and distrust in health systems vary based on demographic characteristics and that there are statistically significant, positive correlations of varying strengths between health communication problems and distrust in health systems. KeyWords:Distrust; Communication; Communication Problems; Health; Health Communication; Health Distrust.