1990 sonrası çağdaş sanatta ifade biçimi olarak vizyoner sanatın disiplinlerarası bağlamda yorumlanması
Interpretation of visionary art as a form of expression in contemporary art after 1990
  1. Tez No: 870882
  2. Yazar: HİLAL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN IŞIKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, Vizyoner Sanat'a dair kavram ve tanımlar açıklanarak, tarihsel süreci içerisinde bağlantılı olduğu akımlara değinilmiştir. Sanatsal yaratıcılık bağlamında incelenen Jung psikolojisi, temel kavramlarıyla birlikte ele alınmıştır. Jung'a göre, hepimizin psişesinde bulunan ve tüm insanlığın tecrübelerinin ortak alanı olarak nitelendirdiği“kolektif bilinç dışı”, kendini sembolik ve arketipsel imgeler aracılığıyla sanatlarda ifade eder. İkinci bölümde, 1990 sonrası sanat ortamı ve bir ifade biçimi olarak Vizyoner sanatın bu dönemdeki gelişmeleri, sanatçılar ve çalışmaları üzerinden incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Vizyoner sanatın disiplinlerarası bağlamda yorumlandığı, deneysel uygulamalara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırmanın genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, the concepts and definitions of Visionary Art are explained and the movements that it is related to in its historical process are mentioned. Jungian psychology, which is analysed in the context of artistic creativity, is discussed together with its basic concepts. According to Jung, the“collective unconscious”, which exists in the psyche of all of us and which he characterises as the common space of the experiences of all humanity, expresses itself in art through symbolic and archetypal images. In the second section, the post-1990 art environment and the development of Visionary art as a form of expression in this period are analysed through artists and their works. In the third section, experimental applications in which Visionary art is interpreted in an interdisciplinary context are included. In the conclusion, the general evaluation of the research is made.