Monarşinin sembolik inşasında iletişim gereksinimlerinin yeni medya ile dönüşümü: Kraliçe II. Elizabeth örneği
Transformation of communication requirements with new media in the symbolic construction of monarchy: The example of Queen Elizabeth II
  1. Tez No: 870883
  2. Yazar: ASLI ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kitle iletişim araçları kitle olarak adlandırılan çoğunluğa bilgiyi ulaştırmakla yükümlü araçlardır ve dayandığı teknolojiye göre sınıflandırılmaktadır. Gazete ve dergiler basım yoluyla, radyo ve televizyon ise yaydıkları elektromanyetik dalgalarla kitlelere ulaşırlar. Ancak 20.yüzyılın sonlarında ortaya çıkan internetle beraber yeni medya bir dönüm noktası olmuştur. İngiliz kraliyet ailesinin 70 yıllık hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth'in stratejik bir dönüm noktası olarak bu gelişime yeni medya aracılığıyla bir hükümdar olarak nasıl ayak uydurduğu seçilen 5 medya ilkleriyle pentad yöntemi kullanılarak ve Çiçero'nun 5 temel retorik ilkesini barındırdığı medya ilkleri retorik ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Yeni medyaya adaptasyon sürecinde medya ilkleri, Kraliçe'nin ve onun temsil ettiği monarşinin öncü örnekleri olduğu için seçilmiştir. Analizler pentad'ın beş ana unsuru olan aktör, eylem, sahne, araç ve amaç unsurları gerçekleşen medya ilkine göre birbirleriyle ikili ilişki kurularak yapılmıştır. Çalışmanın kuramsal dayanağı olarak kitle iletişimi çerçevesinde kitle kavramı, kamuoyu, kitle iletişim araçları, bu araçların iktidarlarla olan ilişkisi, yeni medyanın tarihsel gelişimi ve özellikleri ekseninde irdelenmiştir. Bu kapsamda Kraliçe II. Elizabeth'in temsil ettiği monarşi sistemini anlamak için onun monografik incelemesi yapılmıştır. Monografik inceleme yapılırken hayatı 3 ayrı döneme ayırılarak detaylandırılmıştır. Bu dönemlerin içerisinde medya ile olan dirsek temasına da yer verilirken medya ilklerinin gerçekleştiği kraliçelik döneminde pentad analizleri yapılmıştır. Sembolik bir lider olarak medya ilklerinin ana aktörü Kraliçe II. Elizabeth, farklı mekân ve zamanlarda teknolojiye ayak uyduracak biçimde çaba sarf ederek dijital ayak izi bıraktığı ve dijital çağda diğer liderlere de örnek teşkil edebileceği kanısına varılmıştır. Belirtilen yöntemle yapılan analiz sonucunda medyayı kullanarak tebaası üzerinde sahte bir çevre oluşturma amacı güden medya ilkleri kamuoyunun üzerinde kraliçe hakkında olumlu bir ikna etme amacı güdülerek yapılmış, sahne-araç bağlamında rastlantısal gerçekleşmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mass communication tools are means responsible for delivering information to the majority referred to as the public and are classified according to the technology they rely on. Newspapers and magazines reach the masses through printing, while radio and television reach them via electromagnetic waves. However, with the advent of the internet at the end of the 20th century, new media has marked a turning point. This thesis analyzes how Queen Elizabeth II, the monarch of the British Royal Family for 70 years, adapted to this development as a ruler through new media, using five selected media events analyzed with the pentad method and associated with the rhetoric principles of Cicero's five fundamental rhetoric principles. Media events were chosen because they are pioneering examples of the Queen and the monarchy she represents in the adaptation process to new media. Analyses were conducted by establishing dual relationships among the five main elements of the pentad actor, act, scene, agency, and purpose based on the respective media event. The theoretical framework of the study examines the concept of the public, public opinion, mass communication tools, their relationship with power structures, and the historical development and characteristics of new media within the scope of mass communication. To understand the monarchy system represented by Queen Elizabeth II, a monographic analysis of her life was conducted. This monographic analysis was detailed by dividing her life into three separate periods, including her close interactions with the media. Pentad analyses were performed during her reign when the media events occurred. As a symbolic leader, Queen Elizabeth II is considered the main actor of these media events, making efforts to keep up with technology at different times and places, leaving a digital footprint, and potentially serving as an example to other leaders in the digital age. The analysis, conducted using the mentioned method, concluded that the media events aimed to create a positive persuasion about the Queen in public opinion by using media to create a fabricated environment over her subjects and that these events were not coincidental in the scene-agency context.